My Favorite Movies


  fb501349440's Rating My Rating
1
Stray Dog (Nora inu) (1963,  Unrated)
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
3
Grégoire Moulin contre l'humanité (2001,  Unrated)
4
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
5
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
6
Nacho Libre (2006,  PG)
7
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
8
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
9
Eros (2004,  R)
10
The Postmodern Life of My Aunt (Yi ma de hou xian dai sheng huo) (2006,  Unrated)
11
Hu Du Men (Entrance of the P-Side) (1996,  Unrated)
12
Siu chan chan (And I Hate You So) (2000,  Unrated)
13
Sleeper (1973,  PG)
14
Hollywood Ending (2002,  PG-13)
15
Match Point (2005,  R)
16
Melinda and Melinda (,  PG-13)
17
Interiors (1978,  PG)
18
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
19
Bande à part (Band of Outsiders) (,  Unrated)
20
A Woman Is a Woman (Une femme est une femme) (1964,  Unrated)
21
Mind Game (2004,  Unrated)
22
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  G)
23
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
25
Majo no takkyûbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
26
My Neighbors the Yamadas (1999,  PG)
27
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
28
Ratatouille (2007,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments