My Favorite Movies


  fb501663030's Rating My Rating
1
The Good Son (1993,  R)
2
Little Miss Sunshine (2006,  R)
3
The Diary of Anne Frank (1959,  Unrated)
4
My Fair Lady (1964,  G)
5
Hairspray (1988,  PG)
6
Hairspray (2007,  PG)
7
The Sound of Music (1965,  G)
8
Footloose (1984,  PG)
9
The Fugitive (1993,  PG-13)
10
The Land Before Time (1988,  G)
11
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984,  R)
12
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
13
The Long Walk Home (1990,  PG)
14
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
15
A Hard Day's Night (1964,  G)
16
Apocalypse Now (1979,  R)
17
Back to the Future Part II (1989,  PG)
18
Back to the Future Part III (1990,  PG)
19
Braveheart (1995,  R)
20
Brokeback Mountain (2005,  R)
21
Fargo (1996,  R)
22
Alive (1993,  R)
23
Saving Private Ryan (1998,  R)
24
In the Name of the Father (1993,  R)
25
Priest (1995,  R)
26
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
29
Kinsey (2004,  R)
30
Prancer (1989,  G)
31
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
32
The Color Purple (1985,  PG-13)
33
Wayne's World (1992,  PG-13)
34
City Hall (1996,  R)
35
The Passion of the Christ (2004,  R)
36
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
37
De-Lovely (2004,  PG-13)
38
The Wiz (1978,  G)
39
If These Walls Could Talk (1996,  R)
40
Monster (2003,  R)
41
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
42
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) (2003,  R)
43
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
44
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
45
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
46
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
47
The Aviator (2004,  PG-13)
48
Transamerica (2005,  R)
49
Blood Diamond (2006,  R)
50
The African Queen (1951,  Unrated)
51
Boys Don't Cry (1999,  R)
52
The Song of Bernadette (1943,  Unrated)
53
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
54
The Ten Commandments (1956,  G)
55
Gandhi (1982,  PG)
56
Mrs. Brown (1997,  PG)
57
The Madness of King George (1994,  PG-13)
58
The Lion King (1994,  G)
59
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
60
Rasputin (1996,  R)
61
Nicholas and Alexandra (1971,  PG)
62
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
63
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
64
Ed Wood (1994,  R)
65
The Graduate (1967,  PG)
66
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
67
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
68
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
69
Lady and the Tramp (1955,  G)
70
Antz (1998,  PG)
71
Roger & Me (1989,  R)
72
The Blair Witch Project (1999,  R)
73
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
74
Gods and Monsters (1998,  R)
75
Malcolm X (1992,  PG-13)
76
Fahrenhype 9/11 (2004,  Unrated)
77
Bowling for Columbine (2002,  R)
78
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
79
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
80
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
81
United 93 (2006,  R)
82
Tootsie (1982,  PG)
83
Fierce Creatures (1997,  PG-13)
84
A Fish Called Wanda (1988,  R)
85
Children of Men (2006,  R)
86
Escape From Sobibor (1987,  PG-13)
87
Hannibal (2001,  R)
88
Oliver Twist (1951,  Unrated)
89
Life with Judy Garland: Me and My Shadows (2001,  Unrated)
90
Nuns on the Run (1990,  PG-13)
91
Matilda (1996,  PG)
92
Dolores Claiborne (1995,  R)
93
Atonement (2007,  R)
94
Inherit the Wind (1999,  PG)
95
Camilla (1994,  PG-13)
96
Who's Harry Crumb? (1989,  PG-13)
97
Get Real (1999,  R)
98
Armed and Dangerous (1986,  PG-13)
99
The Great Outdoors (1988,  PG)
100
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
101
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
102
Sleepers (1996,  R)
103
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
104
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
105
Crossroads (2002,  PG-13)
106
The Molly Maguires (1970,  PG)
107
The Quiet Man (1952,  Unrated)
108
One Magic Christmas (1985,  G)
109
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
110
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
111
Only the Lonely (1991,  PG-13)
112
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
113
Far and Away (1992,  PG-13)
114
Conspiracy Theory (1997,  R)
115
The Rose (1979,  R)
116
The Wizard of Oz (1939,  G)
117
Hoffa (1992,  R)
118
The Incredible Mr. Limpet (1964,  G)
119
Rob Roy (1995,  R)
120
The Shining (1980,  R)
121
Robin Hood (1973,  G)
122
Ratatouille (2007,  G)
123
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
124
The NeverEnding Story (1984,  PG)
125
Mary Poppins (1964,  G)
126
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
127
Annie (1982,  G)
128
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
129
Charlotte's Web (1973,  G)
130
The Amityville Horror (1979,  R)
131
Carrie (1976,  R)
132
Erin Brockovich (2000,  R)
133
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
134
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
135
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
136
Throw Momma from the Train (1987,  PG-13)
137
How the Grinch Stole Christmas (1967,  G)
138
Chicago (2002,  PG-13)
139
Grease (1978,  PG)
140
Rain Man (1988,  R)
141
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
142
The Princess Bride (1987,  PG)
143
Home Alone (1990,  PG)
144
In the Bedroom (2001,  R)
145
The Silence of the Lambs (1991,  R)
146
The Prince of Tides (1991,  R)
147
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
148
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
149
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
150
Hostel (2006,  R)
151
Across the Universe (2007,  PG-13)
152
Saved! (2004,  PG-13)
153
An American Tail - Fievel Goes West (1991,  G)
154
An American Tail (1986,  G)
155
Kiss The Girls (1997,  R)
156
Superstar (1999,  PG-13)
157
Juno (2007,  PG-13)
158
Pleasantville (1998,  PG-13)
159
It's Pat (1994,  PG-13)
160
This Is What Democracy Looks Like (2000,  Unrated)
161
Titanic (1997,  PG-13)
162
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
163
Father of the Bride (1991,  PG)
164
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
165
Hiding and Seeking (2004,  Unrated)
166
Wicker Park (2004,  PG-13)
167
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
168
Phat Girlz (2006,  PG-13)
169
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
170
What Women Want (2001,  PG-13)
171
The First Wives Club (1996,  PG)
172
Rocky (1976,  PG)
173
Team America - World Police (2004,  R)
174
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
175
On Golden Pond (1981,  PG)
176
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
177
For the Boys (1991,  R)
178
A Queen Is Crowned (1953,  Unrated)
179
There's Something About Mary (1998,  R)
180
Magnolia (1999,  R)
181
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
182
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
183
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
184
Armageddon (1998,  PG-13)
185
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
186
A Few Good Men (1992,  R)
187
Hook (1991,  PG)
188
Old School (2003,  R)
189
Ghost (1990,  R)
190
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
191
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
192
Alice in Wonderland (1951,  G)
193
Zoolander (2001,  PG-13)
194
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
195
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
196
Walk the Line (2005,  PG-13)
197
The Breakfast Club (1985,  R)
198
Luther (2003,  PG-13)
199
Romeo and Juliet (1968,  PG)
200
Matchstick Men (2003,  PG-13)
201
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
202
Stuart Saves His Family (1995,  PG-13)
203
The Leading Man (1998,  R)
204
Insomnia (2002,  R)
205
The Hunt for Red October (1990,  PG)
206
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
207
U-571 (2000,  PG-13)
208
Miracle on 34th Street (1947,  Unrated)
209
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
210
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
211
Big Daddy (1999,  PG-13)
212
Atomic Twister (2002,  Unrated)
213
Ben-Hur (1959,  G)
214
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
215
Super Size Me (2004,  PG-13)
216
Hot Fuzz (2007,  R)
217
Jurassic Park (1993,  PG-13)
218
Cinderella Man (2005,  PG-13)
219
The Patriot (2000,  R)
220
Cinderella (1950,  G)
221
Super Troopers (2001,  R)
222
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
223
Black Hawk Down (2001,  R)
224
Shrek (2001,  PG)
225
Dead Man Walking (1995,  R)
226
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
227
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
228
The Little Mermaid (1989,  G)
229
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
230
The Last King of Scotland (2006,  R)
231
Vera Drake (2004,  R)
232
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
233
The Shawshank Redemption (1994,  R)
234
Root of All Evil? (2006,  Unrated)
235
The U.S. vs. John Lennon (2006,  PG-13)
236
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
237
Jesus Camp (2006,  PG-13)
238
Away from Her (2007,  PG-13)
239
Beaches (1988,  PG-13)
240
Yellowbeard (1983,  PG)
241
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
242
Jabberwocky (1977,  PG)
243
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
244
Lost In Translation (2003,  R)
245
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
246
Factory Girl (2007,  R)
247
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
248
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
249
The Queen (2006,  PG-13)
250
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
251
Good Bye, Lenin (2004,  R)
252
Crossing the Line (2007,  Unrated)
253
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
254
Philadelphia (1993,  PG-13)
255
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
256
The Godfather (1972,  R)
257
The Godfather, Part II (1974,  R)
258
The Godfather, Part III (1990,  R)
259
The Mexican (2001,  R)
260
Nuremberg (2000,  Unrated)
261
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
262
Darby O'Gill and the Little People (1959,  G)
263
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
264
Win A Date With Tad Hamilton! (2004,  PG-13)
265
In Good Company (2004,  PG-13)
266
Ladybugs (1992,  PG-13)
267
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
268
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
269
Casino (1995,  R)
270
What About Bob? (1991,  PG)
271
Scarface (1983,  R)
272
Amadeus (1984,  R)
273
The Great Dictator (1940,  G)
274
American History X (1998,  R)
275
Scent of a Woman (1992,  R)
276
The Corporation (2004,  Unrated)
277
Mississippi Burning (1988,  R)
278
The Killing Fields (1984,  R)
279
Deliver Us From Evil (2006,  Unrated)
280
Willow (1988,  PG)
281
The Witches (1990,  PG)
282
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
283
Romero (1989,  PG-13)
284
Panic Room (2002,  R)
285
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
286
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
287
Air Guitar Nation (2006,  R)
288
Ararat (2002,  R)
289
The Secret of NIMH (1982,  G)
290
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
291
The Boys of St. Vincent (1992,  Unrated)
292
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
293
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
294
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
295
We're No Angels (1989,  PG-13)
296
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
297
Dahmer (2002,  R)
298
Rent (2005,  PG-13)
299
Drowning Mona (2000,  PG-13)
300
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
301
Losing Isaiah (1995,  R)
302
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
303
Forrest Gump (1994,  PG-13)
304
No Country for Old Men (2007,  R)
305
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
306
Before Sunrise (1995,  R)
307
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
308
Grizzly Man (2005,  R)
309
Pulp Fiction (1994,  R)
310
Fidel: The Untold Story (2001,  Unrated)
311
Trainspotting (1996,  R)
312
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
313
Old Yeller (1957,  G)
314
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
315
The Holy Mountain (1973,  R)
316
Prozac Nation (2005,  R)
317
Sicko (2007,  PG-13)
318
Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, Jr. (1999,  PG-13)
319
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
320
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
321
Grass (2000,  R)
322
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
323
Keeping Mum (2006,  R)
324
300 (2007,  R)
325
The Illusionist (2006,  PG-13)
326
Gone With the Wind (1939,  G)
327
Are You Being Served?: The Movie (1977,  Unrated)
328
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
329
North Country (2005,  R)
330
Sleepy Hollow (1999,  R)
331
Zoo (2007,  Unrated)
332
Lean on Me (1989,  PG-13)
333
My Girl (1991,  PG)
334
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
335
Jinxed (1982,  R)
336
Dogma (1999,  R)
337
The Fountain (2006,  PG-13)
338
A Funny Thing Happened on the Way to the Moon (2001,  Unrated)
339
Devil's Playground (2002,  Unrated)
340
Basquiat (1996,  R)
341
Bent (1997,  NC-17)
342
Zeitgeist: The Movie (2007,  Unrated)
343
Oktyabr (October) (Ten Days That Shook the World) (1928,  Unrated)
344
Waiting to Inhale (2004,  Unrated)
345
Beautiful Thing (1996,  R)
346
ScaredSacred (2004,  Unrated)
347
Blue State (2007,  R)
348
Lucid (2005,  Unrated)
349
Arachnophobia (1990,  PG-13)
350
Sleeping Beauty (1959,  G)
351
Evita (1997,  PG)
352
The Aristocats (1970,  G)
353
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
354
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
355
The Dignity of the Nobodies (La Dignidad de los Nadies) (2005,  Unrated)
356
The Burning Times (1990,  Unrated)
357
Earthlings (2003,  Unrated)
358
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
359
Citizen Black (2004,  Unrated)
360
Boy Culture (2006,  Unrated)
361
Becoming Jane (2007,  PG)
362
I Witness (2003,  Unrated)
363
Darwin's Nightmare (2005,  Unrated)
364
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
365
Osama (2004,  PG-13)
366
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
367
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
368
La Bamba (1987,  PG-13)
369
Al Franken: God Spoke (2006,  Unrated)
370
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
371
Girlhood (2003,  Unrated)
372
Trash (1970,  Unrated)
373
The Kite Runner (2008,  PG-13)
374
Lonesome Cowboys (Horse) (Ramona and Julian) (1968,  Unrated)
375
Stigmata (1999,  R)
376
ABBA: The Movie (1977,  G)
377
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
378
El Topo (1970,  Unrated)
379
Eve and the Fire Horse (2006,  Unrated)
380
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
381
Sex and the City (2008,  R)
382
Margaret's Museum (1995,  R)
383
Sophie Scholl: The Final Days (2006,  PG)
384
He Was A Quiet Man (2007,  Unrated)
385
Manufacturing Consent - Noam Chomsky and the Media (1993,  Unrated)
386
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question) (1936,  PG)
387
The God Who Wasn't There (2005,  Unrated)
388
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
389
Forgiving Dr. Mengele (2006,  Unrated)
390
Fall From Grace (2007,  Unrated)
391
Arranged (2007,  Unrated)
392
An American Crime (2007,  R)
393
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
394
Milk (2008,  R)
395
A Clockwork Orange (1971,  R)
396
Death in Gaza (2006,  Unrated)
397
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
398
Star Trek (2009,  PG-13)
399
Muriel's Wedding (1995,  R)
400
Schindler's List (1993,  R)
401
Rosemary's Baby (1968,  R)
402
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
403
Back to the Future (1985,  PG)
404
Sister Act (1992,  PG)
405
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
406
Elizabeth (1998,  R)
407
The Exorcist (1973,  R)
408
Rushmore (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments