My Favorite Movies


  fb502985383's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
2
2046 (2005,  R)
3
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
4
Closer (2004,  R)
5
Collateral (2004,  R)
6
Lost In Translation (2003,  R)
7
The Truman Show (1998,  PG)
8
Magnolia (1999,  R)
9
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
10
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) (2006,  Unrated)
11
Full Metal Jacket (1987,  R)
12
The Last Kiss (2006,  R)
13
My Life Without Me (2003,  R)
14
Being John Malkovich (1999,  R)
15
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
16
Empire Records (1995,  PG-13)
17
Before Sunset (2004,  R)
18
Before Sunrise (1995,  R)
19
25th Hour (2002,  R)
20
American History X (1998,  R)
21
Malcolm X (1992,  PG-13)
22
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
23
Great Expectations (1998,  R)
24
Reality Bites (1993,  PG-13)
25
Dead Man Walking (1995,  R)
26
The Story of Us (1999,  R)
27
Dangerous Minds (1995,  R)
28
Zoolander (2001,  PG-13)
29
Paris Je T'aime (2007,  R)
30
Garden State (2004,  R)
31
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
32
Amores Perros (2001,  R)
33
Cows (Vacas) (1992,  Unrated)
34
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
35
Volver (2006,  R)
36
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
37
The Shawshank Redemption (1994,  R)
38
Salvador Allende (2007,  Unrated)
39
Osama (2004,  PG-13)
40
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
41
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
42
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
43
Our Father (Padre Nuestro) (2005,  Unrated)
44
Happy Together (1997,  Unrated)
45
Tierra (Earth) (1996,  Unrated)
46
Macunaíma (Jungle Freaks) (1969,  Unrated)
47
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments