My Favorite Movies
| fb503797333's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
| 2 |
The Grudge 2 (2006, PG-13) |
|
| 3 |
Feast of Love (2007, R) |
|
| 4 |
Disappearing Acts (2000, R) |
|
| 5 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 6 |
Straightheads (Closure) (2007, R) |
|
| 7 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 8 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007, R) |
|
| 10 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 11 |
City of Angels (1998, PG-13) |
|
| 12 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 13 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 14 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 16 |
Constantine (2005, R) |
|
| 17 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 18 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 19 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 20 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 21 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 22 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 23 |
Predator (1987, R) |
|
| 24 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 25 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 26 |
Speed (1994, R) |
|
| 27 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 28 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 29 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 30 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 31 |
Vacancy (2007, R) |
|
| 32 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 33 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 34 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 35 |
American Pie (1999, R) |
|
| 36 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
| 37 |
Crash (2004, R) |
|
| 38 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 39 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 40 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 41 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 42 |
Home of the Brave (2006, R) |
|
| 43 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 44 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 45 |
The Ghost and the Darkness (1996, R) |
|
| 46 |
Shooter (2007, R) |
|
| 47 |
Jumper (2008, PG-13) |
|
| 48 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
| 49 |
P2 (2007, R) |
|
| 50 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 52 |
Graduation (2007, Unrated) |
|
| 53 |
Bats: Human Harvest (Bats 2) (2007, R) |
|
| 54 |
The Cook (2008, Unrated) |
|
| 55 |
Illegal Tender (2007, R) |
|
| 56 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 57 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
| 58 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 59 |
Teeth (2007, R) |
|
| 60 |
Summer Catch (2001, PG-13) |
|
| 61 |
Hitman (2007, R) |
|
| 62 |
One Missed Call (2008, PG-13) |
|
| 63 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 64 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 65 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 66 |
Doomsday (2008, R) |
|
| 67 |
Into the Sun (2005, R) |
|
| 68 |
Displaced (2007, Unrated) |
|
| 69 |
One Way (2006, Unrated) |
|
| 70 |
Untraceable (2008, R) |
|
| 71 |
When a Man Loves a Woman (1994, R) |
|
| 72 |
Stick It (2006, PG-13) |
|
| 73 |
The Breed (2006, R) |
|
| 74 |
The Chair (2007, R) |
|
| 75 |
Redline (2007, PG-13) |
|
| 76 |
The Happening (2008, R) |
|
| 77 |
How to Rob a Bank (2007, Unrated) |
|
| 78 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 79 |
Prom Night (2008, PG-13) |
|
| 80 |
Horton Hears a Who! (2008, G) |
|
| 81 |
Gong fu guan lan (Kung Fu Dunk) (2008, Unrated) |
|
| 82 |
Another Gay Movie (2006, Unrated) |
|
| 83 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 84 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 85 |
Anaconda III (2008, Unrated) |
|
| 86 |
Shutter (2008, PG-13) |
|
| 87 |
White Noise (2005, PG-13) |
|
| 88 |
Ghouls (2008, Unrated) |
|
| 89 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 90 |
Frankenfish (2004, R) |
|
| 91 |
Hancock (2008, PG-13) |
|
| 92 |
Wanted (2008, R) |
|
| 93 |
The Game Plan (2007, PG) |
|
| 94 |
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008, PG-13) |
|
| 95 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
| 96 |
The Last of the Mohicans (1920, Unrated) |
|
| 97 |
The Heartbreak Kid (2007, R) |
|
| 98 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 99 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 100 |
Shrooms (2008, Unrated) |
|
| 101 |
The Strangers (2008, R) |
|
| 102 |
Angels Fall (2007, Unrated) |
|
| 103 |
Pulse 2: Afterlife (2008, R) |
|
| 104 |
A Teacher's Crime (2008, Unrated) |
|
| 105 |
About Adam (2000, R) |
|
| 106 |
Mirrors (2008, R) |
|
| 107 |
El Cantante (2007, R) |
|
| 108 |
Border Lost (2008, Unrated) |
|
| 109 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 110 |
No Man's Land: The Rise of Reeker (2008, Unrated) |
|
| 111 |
Tortured (2008, Unrated) |
|
| 112 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 113 |
Fall Down Dead (2007, Unrated) |
|
| 114 |
The Devil's Ground (The Cycle) (2008, R) |
|
| 115 |
Never Back Down (2008, PG-13) |
|
| 116 |
On Deadly Ground (1994, R) |
|
| 117 |
Out for Justice (1991, R) |
|
| 118 |
Under Siege 2: Dark Territory (1995, R) |
|
| 119 |
Half Past Dead (2002, PG-13) |
|
| 120 |
Death Race (2008, R) |
|
| 121 |
You Got Served (2004, PG-13) |
|
| 122 |
100 Feet (2008, R) |
|
| 123 |
Shattered (Butterfly on a Wheel) (2007, R) |
|
| 124 |
Saw V (2008, R) |
|
| 125 |
28 Weeks Later... (2007, R) |
|
| 126 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 127 |
Match Point (2005, R) |
|
| 128 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 129 |
Carolina Moon (2007, Unrated) |
|
| 130 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 131 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 132 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 133 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 134 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 135 |
I Know What You Did Last Summer (1997, R) |
|
| 136 |
Scourge (2008, R) |
|
| 137 |
Scourge of Worlds - A Dungeons & Dragons Adventure (2003, Unrated) |
|
| 138 |
Close Your Eyes (Doctor Sleep) (2002, R) |
|
| 139 |
The Life Before Her Eyes (2007, R) |
|
| 140 |
I Know Who Killed Me (2007, R) |
|
| 141 |
Meet Dave (2008, PG) |
|
| 142 |
Street Kings (2008, R) |
|
| 143 |
Quantum of Solace (2008, PG-13) |
|
| 144 |
Vacancy 2: The First Cut (2009, R) |
|
| 145 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
| 146 |
Half Past Dead 2 (2006, R) |
|
| 147 |
The Babysitters (2008, R) |
|
| 148 |
London (2006, R) |
|
| 149 |
Swimming Pool - Der Tod Feiert Mit (The Pool) (2001, R) |
|
| 150 |
Eagle Eye (2008, PG-13) |
|
| 151 |
Nympha (2007, Unrated) |
|
| 152 |
How to Lose Friends & Alienate People (2008, R) |
|
| 153 |
Dead End (2003, R) |
|
| 154 |
Scoop (2006, PG-13) |
|
| 155 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 156 |
Little Children (2006, R) |
|
| 157 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
| 158 |
Make It Happen (2008, PG-13) |
|
| 159 |
Return to the Blue Lagoon (1991, PG-13) |
|
| 160 |
The Contract (2006, R) |
|
| 161 |
Beowulf (2007, PG-13) |
|
| 162 |
The Thirst: Blood War (2007, G) |
|
| 163 |
Ring of Death (2008, Unrated) |
|
| 164 |
If Only (2004, PG-13) |
|
| 165 |
Seven Pounds (2008, PG-13) |
|
| 166 |
Are You Scared 2 (2008, Unrated) |
|
| 167 |
The Haunting of Molly Hartley (2008, PG-13) |
|
| 168 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 169 |
The Dark (2004, R) |
|
| 170 |
Bounce (2000, PG-13) |
|
| 171 |
Another Cinderella Story (2008, PG) |
|
| 172 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 173 |
Splinter (2008, R) |
|
| 174 |
Head in the Clouds (2004, R) |
|
| 175 |
Revolutionary Road (2008, R) |
|
| 176 |
Somebody Help Me (2007, Unrated) |
|
| 177 |
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon (2008, Unrated) |
|
| 178 |
Engaged to Kill (2006, Unrated) |
|
| 179 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
| 180 |
Heist (2001, R) |
|
| 181 |
Knight Rider (2008, Unrated) |
|
| 182 |
Red Sands (2009, R) |
|
| 183 |
Personal Effects (2009, R) |
|
| 184 |
Nights in Rodanthe (2008, PG-13)
Nights in Rodanthe is a good movie, it will make you realize that to find love you have to let love find you by freeing yourself from the sad memories of the past- This will bring back old love story memories of love letters in the mail, A walk on the beach, beach front sunset and all that sweet memories ... |
|
| 185 |
Get Smart (2008, PG-13) |
|
| 186 |
A Date with Murder (Murder Dot Com) (2008, R) |
|
| 187 |
Direct Action (2005, R) |
|
| 188 |
Montana Sky (2007, PG) |
|
| 189 |
The Unborn (2009, PG-13) |
|
| 190 |
Angel Eyes (2001, R) |
|
| 191 |
The Uninvited (2009, PG-13) |
|
| 192 |
New York Waiting (2006, Unrated) |
|
| 193 |
Martyrs (2008, R) |
|
| 194 |
Freakdog (Red Mist) (2009, Unrated) |
|
| 195 |
12 Rounds (2009, PG-13) |
|
| 196 |
My Bloody Valentine 3-D (2009, R) |
|
| 197 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 198 |
Blindness (2008, R) |
|
| 199 |
Friday the 13th (2009, R) |
|
| 200 |
Underworld: The Rise of the Lycans (2009, R) |
|
| 201 |
Body of Lies (2008, R) |
|
| 202 |
Drag Me to Hell (2009, PG-13) |
|
| 203 |
H2: Halloween II (2009, R) |
|
| 204 |
The Final Destination (2009, R) |
|
| 205 |
The Haunting in Connecticut (2009, PG-13) |
|
| 206 |
The Dead Sleep Easy (2008, Unrated) |
|
| 207 |
Bhoot (Ghost House) (2003, Unrated) |
|
| 208 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 209 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 210 |
The Last House on the Left (2009, R) |
















































































































































































































