My Favorite Movies


  fb503841491's Rating My Rating
1
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
2
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
3
Apariencias (2001,  Unrated)
4
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
5
Love Actually (2003,  R)
6
The Perfect Score (2004,  PG-13)
7
The Breakfast Club (1985,  R)
8
Carolina (2004,  PG-13)
9
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole)
Brilliant and sad movie!!!! Ana and Otto's amazing <3 story through the ages

The movie in which La Oreja de Van Gogh's song is based on... Brilliantly, may I ad

"Siento que el viejo cuento aquel
no tenga el final que imaginé
siento no poder hoy escribir
esta triste canción y dártela a ti.

Y ahí estás, la costumbre te ha hecho así
no fui capaz en mi misma yo me perdí.

Siento haber sido tu diablo azul
tu enemigo fiel ahora tabú
siento en mí ultrasonidos
de algo que olvidé viendo llover.

Y ahí estás la costumbre te ha hecho así
no fui capaz en mi misma yo me perdí."
10
Crash (2004,  R)
11
When Harry Met Sally (1989,  R)
When Harry Met Sally
What true love is really about!
12
The Godfather, Part II (1974,  R)
13
Once (2007,  R)
Once
One of the best musicals I've seen. Not obvious like others...
14
Penelope (2006,  PG)
Penelope
I <3 the this fairy tale... call me a sucker, but I do :)
Love the production and the cinematography ;)
15
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
Brilliant!
16
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
Amazing. One of the best films I've seen. Incredibly haunting and well done.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments