My Favorite Movies


  fb503877592's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
Chocolat (2000,  PG-13)
3
The Devil's Advocate (1997,  R)
4
The Shining (1980,  R)
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
6
The Notebook (2004,  PG-13)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Shrek (2001,  PG)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
12
The Bucket List (2007,  PG-13)
13
The Girl Next Door (2004,  R)
14
Finding Nemo (2003,  G)
15
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
16
The Godfather (1972,  R)
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
20
The Matrix (1999,  R)
21
The Matrix Reloaded (2003,  R)
22
The Matrix Revolutions (2003,  R)
23
The Princess Diaries (2001,  G)
24
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
25
Zodiac (2007,  R)
26
The Exorcist (1973,  R)
27
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
28
Scary Movie (2000,  R)
29
Scary Movie 2 (2001,  R)
30
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
31
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
32
Aquamarine (2006,  PG)
33
A Cinderella Story (2004,  PG)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
37
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
38
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
39
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
40
Transformers (2007,  PG-13)
41
Far and Away (1992,  PG-13)
42
Rosemary's Baby (1968,  R)
43
Vantage Point (2008,  PG-13)
44
Death and the Maiden (1995,  R)
45
Gone With the Wind (1939,  G)
46
Scent of a Woman (1992,  R)
47
Twilight (2008,  PG-13)
48
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
49
The Ring (2002,  PG-13)
50
The Ring Two (2005,  PG-13)
51
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
52
Foreign Exchange (2008,  Unrated)
53
The Mirror (2007,  Unrated)
54
Raising Helen (2004,  PG-13)
55
The Omen (1976,  R)
56
Seven Pounds (2008,  PG-13)
57
15 Park Avenue (2005,  Unrated)
58
Rain Man (1988,  R)
59
The Ninth Gate (1999,  R)
60
The Usual Suspects (1995,  R)
61
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
62
My Left Foot (1989,  R)
63
The Pianist (1992,  Unrated)
64
In America (2003,  PG-13)
65
Pride and Prejudice (2005,  PG)
66
Atonement (2007,  R)
67
Feast of Love (2007,  R)
68
Stand by Me (1986,  R)
69
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
70
Night at the Museum (2006,  PG)
71
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
72
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
73
While You Were Sleeping (1995,  PG)
74
Enchanted (2007,  PG)
75
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
76
Original Sin (2001,  R)
77
Angels & Demons (2009,  PG-13)
78
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
79
Titanic (1997,  PG-13)
80
Garfield - The Movie (2004,  PG)
81
The Grudge (2004,  PG-13)
82
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
83
The Grudge 3 (2009,  R)
84
Center Stage (2000,  PG-13)
85
Free Willy (1993,  PG)
86
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
87
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
88
Baran (2002,  PG)
89
Jude (1996,  R)
90
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
91
Kung Fu Panda (2008,  PG)
92
Role Models (2008,  R)
93
Alex & Emma (2003,  PG)
94
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
95
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
96
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
97
Babel (2006,  R)
98
Children of Men (2006,  R)
99
21 Grams (2003,  R)
100
Agatha Christie: A Life in Pictures (2004,  Unrated)
101
Transsiberian (2008,  R)
102
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
103
Amores Perros (2001,  R)
104
Copying Beethoven, (Klang der Stille) (2006,  PG-13)
105
The Shawshank Redemption (1994,  R)
106
The Machinist (2004,  R)
107
XX/XY (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments