My Favorite Movies


  fb504021968's Rating My Rating
1
Return to Me (2000,  PG)
Return to Me
no one knew david duchovny could pull off a starring role in a romantic comedy, but he does! super-cute and heartwarming with tons of laughs and a little something for everyone
2
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
absolutely loved this one! it gave great insight into the character and how he became WHO he was. daniel craig was said to be too blond and too short to play james bond, but he grabbed the role by the throat and ran away with it. i wasn't a bond fan until this movie, and craig was the perfect choice.
3
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
i can SO relate to sandra bullock's character. she's smart, funny quick-witted and alone, 'cept for her cat. perfect chemistry between her and bill pullman, who is hella hot in this one!
4
Juno (2007,  PG-13)
Juno
"phuket thailand!" how do you not love a movie THIS well-written and delivered? diablo cody hit a home run with the script, and ellen page made everyone take notice of her smart-alecky character. it's got a good message, plenty of laughs and a lot of heart.
5
Superbad (2007,  R)
6
Good Will Hunting (1997,  R)
7
Smart People (2008,  R)
Smart People
loved it! the characters are as simple and honest as they are endearing. thomas haden church steals every scene he's in, and ellen page chalks up another sharp-tongued performance after 'juno.' they may be smart people, but they're also imperfect, and that's what makes them and the movie succeed.
8
Eight Below (2006,  PG)
9
The Shawshank Redemption (1994,  R)
10
A Simple Plan (1998,  R)
11
The Mother (2004,  R)
12
Die Hard (1988,  R)
13
Beyond Borders (2003,  R)
14
No Country for Old Men (2007,  R)
15
The Breakfast Club (1985,  R)
16
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
17
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
18
Closer (2004,  R)
19
Remember the Titans (2000,  PG)
20
Thank You For Smoking (2006,  R)
21
The Usual Suspects (1995,  R)
22
Unbreakable (2000,  PG-13)
23
Uncle Buck (1989,  PG)
24
The Goonies (1985,  PG)
25
Sling Blade (1997,  R)
26
Stand by Me (1986,  R)
27
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
28
Mr. Holland's Opus (1995,  PG)
29
Half Nelson (2006,  R)
30
The United States of Leland (2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments