My Favorite Movies


  fb504243809's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
2
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
4
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
5
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
Click to Rate
6
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Click to Rate
7
Blow (2001,  R)
Click to Rate
8
Romance and Cigarettes (2005,  R)
Click to Rate
9
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
10
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
12
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Click to Rate
13
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
14
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Click to Rate
15
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
16
300 (2007,  R)
Click to Rate
17
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
18
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
The Holiday (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Click to Rate
22
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
23
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
24
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
25
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
26
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
27
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Click to Rate
28
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
29
Closer (2004,  R)
Click to Rate
30
City of God (2003,  R)
Click to Rate
31
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
37
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
39
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
40
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
41
Crash (2004,  R)
Click to Rate
42
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
43
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
44
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
45
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
46
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
47
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
48
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
49
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
50
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
51
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
52
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
53
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
54
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
55
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
56
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
57
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
58
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
59
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
60