My Favorite Movies


  fb504621669's Rating My Rating
1
Lost In Translation (2003,  R)
2
Snatch. (2001,  R)
3
Léon (The Professional) (1994,  R)
4
True Romance (1993,  R)
5
Do the Right Thing (1989,  R)
6
Shaun of the Dead (2004,  R)
7
Fight Club (1999,  R)
8
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
9
The Believer (2002,  R)
10
Unbreakable (2000,  PG-13)
11
Back to the Future (1985,  PG)
12
The Boondock Saints (1999,  R)
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
14
Office Space (1999,  R)
15
The Usual Suspects (1995,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
18
American History X (1998,  R)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Sin City (2005,  R)
21
Friday (1995,  R)
22
Rushmore (1998,  R)
23
Heat (1995,  R)
24
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
25
The Lost Boys (1987,  R)
26
L.A. Confidential (1997,  R)
27
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
28
Blazing Saddles (1974,  R)
29
Rocky (1976,  PG)
30
The Matrix (1999,  R)
31
Coming to America (1988,  R)
32
Memento (2000,  R)
33
Adaptation (2002,  R)
34
Back to the Future Part II (1989,  PG)
35
Running Scared (2006,  R)
36
Henry V (1989,  PG-13)
37
Braveheart (1995,  R)
38
V for Vendetta (2006,  R)
39
American Beauty (1999,  R)
40
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
41
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
42
Seven (Se7en) (1995,  R)
43
The Godfather (1972,  R)
44
A Bronx Tale (1993,  R)
45
Stand by Me (1986,  R)
46
Swingers (1996,  R)
47
Made (2001,  R)
48
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
49
La Bamba (1987,  PG-13)
50
Superbad (2007,  R)
51
Rear Window (1954,  PG)
52
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
53
Watchmen (2009,  R)
Watchmen
THIS MOVIE IS NOT FOR EVERYONE. If you have a difficult time picking up on the more intricate, complex aspects of this narrative and the socio-political issues it interpretively addresses or it doesn't meet your expectations because it didn't fall in line with every other movie in the "superhero genre" then you probably liked Spider-man 3 and the X-Men franchise...to each his/her own.
54
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
55
Transformers (2007,  PG-13)
56
Forrest Gump (1994,  PG-13)
57
The Goonies (1985,  PG)
58
Old School (2003,  R)
59
Powder (1995,  PG-13)
60
Shinobi (Shinobi: Heart Under Blade) (2006,  R)
61
Reservoir Dogs (,  R)
62
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
63
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
64
Detroit Rock City (1999,  R)
65
Finding Forrester (2000,  PG-13)
66
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
67
The Village (2004,  PG-13)
68
The Happening (2008,  R)
69
Ip Man (Yip Man) (2008,  Unrated)
70
Clueless (1995,  PG-13)
71
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
72
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
73
Zoolander (2001,  PG-13)
74
Eagle vs. Shark (2007,  R)
75
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
76
Grandma's Boy (2006,  R)
77
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
78
Thank You For Smoking (2005,  R)
79
Whiteboyz (1999,  Unrated)
80
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
81
Stay (2005,  R)
82
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
83
The Shawshank Redemption (1994,  R)
84
Gladiator (2000,  R)
85
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
88
There's Something About Mary (1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments