My Favorite Movies


  fb504723045's Rating My Rating
1
Garden State (2004,  R)
2
Pride and Prejudice (1940,  Unrated)
3
28 Days Later (2003,  R)
4
About a Boy (2002,  PG-13)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
6
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
7
Billy Madison (1995,  PG-13)
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
9
Blades of Glory (2007,  PG-13)
10
Blazing Saddles (1974,  R)
11
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
12
Chocolat (2000,  PG-13)
13
City of Angels (1998,  PG-13)
14
Dead Poets Society (1989,  PG)
15
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
16
Donnie Darko (2001,  R)
17
Empire Records (1995,  PG-13)
18
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
19
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
20
High Fidelity (2000,  R)
21
Hitch (2005,  PG-13)
22
Hot Fuzz (2007,  R)
23
I Heart Huckabees (2004,  R)
24
I, Robot (2004,  PG-13)
25
Kung Fu Hustle (2005,  R)
26
Little Miss Sunshine (2006,  R)
27
Monsters, Inc. (2001,  G)
28
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
29
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
30
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
31
Office Space (1999,  R)
32
Old School (2003,  R)
33
Rush Hour (1998,  PG-13)
34
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
35
Schindler's List (1993,  R)
36
School of Rock (2003,  PG-13)
37
Shaun of the Dead (2004,  R)
38
The Boondock Saints (1999,  R)
39
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
40
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
41
The Fifth Element (1997,  PG-13)
42
The Shawshank Redemption (1994,  R)
43
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
44
Varsity Blues (1999,  R)
45
X-Men (2000,  PG-13)
46
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
47
X2 (2003,  PG-13)
48
You've Got Mail (1998,  PG)
49
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
50
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994,  Unrated)
51
Earth (1999,  Unrated)
52
P.U.L.S.E. Live at Earls Court 20.10.94, London (Pink Floyd: Pulse) (,  Unrated)
53
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
54
Michael Palin - Himalaya (2004,  Unrated)
55
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
56
A Fish Called Wanda (1988,  R)
57
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
58
John Cleese on How to Irritate People (1968,  Unrated)
59
Wine for the Confused (2004,  Unrated)
60
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
61
Dr. No (1962,  PG)
62
From Russia With Love (1964,  PG)
63
You Only Live Twice (1967,  PG)
64
The Hunt for Red October (1990,  PG)
65
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
66
The Russia House (1990,  R)
67
Finding Forrester (2000,  PG-13)
68
The Rock (1996,  R)
69
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
70
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
71
The Matador (2005,  R)
72
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
73
Die Another Day (2002,  PG-13)
74
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
75
GoldenEye (1995,  PG-13)
76
The Tailor of Panama (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments