My Favorite Movies


  fb504780427's Rating My Rating
1
Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966,  Unrated)
2
Raspberry Reich (2004,  Unrated)
3
Fight Club (1999,  R)
4
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
5
V for Vendetta (2006,  R)
6
They Shoot Horses, Don't They? (1969,  R)
7
Harold and Maude (1971,  PG)
8
Dancer in the Dark (2000,  R)
9
Grey Gardens (1975,  PG)
10
The Opposite of Sex (1998,  R)
11
Ciao Manhattan (Edie in Ciao! Manhattan) (1973,  R)
12
Lawn Dogs (1998,  R)
13
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
14
A Clockwork Orange (1971,  R)
15
Rear Window (1954,  PG)
16
Freaks (1932,  Unrated)
17
All About Eve (1950,  Unrated)
18
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
19
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
20
Pulp Fiction (1994,  R)
21
Auntie Mame (1958,  Unrated)
22
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
23
His Secret Life (Le Fate ignoranti) (2001,  R)
24
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
25
My Own Private Idaho (1991,  R)
26
Blue Velvet (1986,  R)
27
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
28
Trainspotting (1996,  R)
29
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
30
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
31
The NeverEnding Story (1984,  PG)
32
Labyrinth (1986,  PG)
33
Velvet Goldmine (1998,  R)
34
The Living End (2008,  Unrated)
35
The Last Supper (1996,  R)
36
Eye Of God (1997,  R)
37
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
38
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
39
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
40
Shortbus (2006,  Unrated)
41
The Boys in the Band (1970,  R)
42
Walk on Water (2005,  Unrated)
43
The Believer (2002,  R)
44
Tarnation (2004,  Unrated)
45
Trash (1970,  Unrated)
46
Waking Life (2001,  R)
47
Pi (1998,  R)
48
Monsoon Wedding (2002,  R)
49
Female Trouble (1974,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments