My Favorite Movies


  fb505131629's Rating My Rating
1
El Dorado (1967,  Unrated)
El Dorado
My #1 Favorite Movie of all time!!!
2
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
Awesome Movie. Great job by the Coens. Now, Im gonna read the book, and then im gonna see it again.
3
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
4
Shaun of the Dead (2004,  R)
5
Hot Fuzz (2007,  R)
6
The Boondock Saints (1999,  R)
7
3:10 to Yuma (2007,  R)
8
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
9
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
10
Snatch (2001,  R)
11
Tombstone (1993,  R)
12
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
13
Old School (2003,  R)
14
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
15
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
16
Anger Management (2003,  PG-13)
17
Die Hard (1988,  R)
18
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
19
Fight Club (1999,  R)
20
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
21
Pathfinder (2007,  R)
Pathfinder
A great movie if you wanna see bad ass vikings!
22
National Treasure (2004,  PG)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
24
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
25
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
26
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
27
Rounders (1998,  R)
28
The Incredibles (2004,  PG)
29
Zoolander (2001,  PG-13)
30
Black Sheep (1996,  PG-13)
31
Casino Royale (2006,  PG-13)
32
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
When I walked out of the theater, I was dissapointed. It was a slow artsy type film, but the more I think about it, the more I like it. The action was great. The colors, and the scenes as a whole, were sureal and amazing. The characters were personified very well. I liked it.
33
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
If this wasnt Jason Statham, I would have hated it.
34
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Transporter 2
If this wasnt Jason Statham, I would probably despise it. Like for instance, insert Vin Diesel, and this movie blows.
35
CKY 4 Latest & Greatest (2002,  Unrated)
36
CKY 3 (2001,  Unrated)
37
Landspeed: CKY (CKY: The Original) (1999,  Unrated)
38
Bubba Ho-Tep (2003,  R)
39
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
40
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
41
The Full Monty (1997,  R)
42
Waking Ned Devine (1998,  PG)
43
Superbad (2007,  R)
44
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
45
Blades of Glory (2007,  PG-13)
46
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
47
The Rock (1996,  R)
48
On Deadly Ground (1994,  R)
49
Above the Law (1988,  R)
50
Fire Down Below (1997,  R)
51
Executive Decision (1995,  R)
52
Out for Justice (1991,  R)
53
Under Siege (1992,  R)
54
The Big Lebowski (1998,  R)
55
Tommy Boy (1995,  PG-13)
56
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
57
American Gangster (2007,  R)
American Gangster
good flick. ill admit, I didnt give it much of a chance but it was good. But I dont wanna hear an ignorant person say its the governments fault that black people in harlem and brooklyn are addicted to drugs. this movie can shed some light on that subject.
58
Super Troopers (2001,  R)
59
Rio Bravo (1998,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments