My Favorite Movies


  fb505412392's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
Transformers (2007,  PG-13)
5
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
6
Grease (1978,  PG)
7
Braveheart (1995,  R)
8
Four Brothers (2005,  R)
9
The Five Heartbeats (1991,  R)
10
Never Back Down (2008,  PG-13)
11
Twilight (2008,  PG-13)
12
Scarface (1983,  R)
13
Menace II Society (1993,  R)
14
Love Jones (1996,  R)
15
Iron Man (2008,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
18
Baby Boy (2001,  R)
19
Shooter (2007,  R)
20
Primal Fear (1996,  R)
21
Fear (1996,  R)
22
American Gangster (2007,  R)
23
Man on Fire (2004,  R)
24
Inside Man (2006,  R)
25
Remember the Titans (2000,  PG)
26
Deja Vu (2006,  PG-13)
27
Training Day (2001,  R)
28
Philadelphia (1993,  PG-13)
29
John Q (2002,  PG-13)
30
Out of Time (2003,  PG-13)
31
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
32
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
33
Crimson Tide (1995,  R)
34
Glory (1989,  R)
35
Malcolm X (1992,  PG-13)
36
Fallen (1997,  R)
37
Virtuosity (1995,  R)
38
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
39
Mo' Better Blues (1990,  R)
40
Ricochet (1991,  R)
41
The Departed (2006,  R)
42
Max Payne (2008,  PG-13)
43
Three Kings (1999,  R)
44
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994,  PG-13)
45
Rock Star (2001,  R)
46
Boogie Nights (1997,  R)
47
The Italian Job (2003,  PG-13)
48
Collateral (2004,  R)
49
Jarhead (2005,  R)
50
Ray (2004,  PG-13)
51
The Kingdom (2007,  R)
52
Any Given Sunday (1999,  R)
53
Ali (2001,  R)
54
The Players Club (1998,  R)
55
The Great White Hype (1996,  R)
56
Seven Pounds (2008,  PG-13)
57
Hitch (2005,  PG-13)
58
Hancock (2008,  PG-13)
59
I Am Legend (2007,  PG-13)
60
I, Robot (2004,  PG-13)
61
Shark Tale (2004,  PG)
62
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
63
Bad Boys II (2003,  R)
64
Men in Black (1997,  PG-13)
65
Independence Day (1996,  PG-13)
66
Men in Black II (2002,  PG-13)
67
Bad Boys (1995,  R)
68
Wild Wild West (1999,  PG-13)
69
Enemy of the State (1998,  R)
70
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
72
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
73
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
74
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
75
Sleepy Hollow (1999,  R)
76
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
77
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
78
Cry Baby (1990,  PG-13)
79
Donnie Brasco (1997,  R)
80
Benny & Joon (1993,  PG)
81
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
82
The Astronaut's Wife (1999,  R)
83
Nick of Time (1995,  R)
84
Reign Over Me (2007,  R)
85
Set It Off (1996,  R)
86
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
87
Woo (1998,  R)
88
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
89
Jason's Lyric (1994,  R)
90
The Inkwell (1994,  R)
91
Boyz n the Hood (1991,  R)
92
Meet The Browns (2008,  PG-13)
93
The Score (2001,  R)
94
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
95
What's Love Got To Do With It? (1993,  R)
96
Waiting to Exhale (1995,  R)
97
How Stella Got Her Groove Back (1998,  R)
98
Panther (1995,  R)
99
Unchained Memories: Slave Narratives (2002,  Unrated)
100
Ruby's Bucket of Blood (2001,  PG-13)
101
Wanted (2008,  R)
102
The Shawshank Redemption (1994,  R)
103
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
104
The Dark Knight (2008,  PG-13)
105
The Bucket List (2007,  PG-13)
106
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
107
Seven (Se7en) (1995,  R)
108
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
109
Outbreak (1994,  R)
110
Amistad (1997,  R)
111
Kiss The Girls (1997,  R)
112
Basic (2003,  R)
113
Brown Sugar (2002,  PG-13)
114
The Best Man (1999,  R)
115
Slow Burn (2007,  R)
116
The Way of the Gun (2000,  R)
117
The Family That Preys (2008,  PG-13)
118
Blade (1998,  R)
119
Love and Basketball (2000,  PG-13)
120
Something New (2006,  PG-13)
121
Disappearing Acts (2000,  R)
122
Demolition Man (1993,  R)
123
White Men Can't Jump (1992,  R)
124
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
125
Murder at 1600 (1997,  R)
126
Passenger 57 (1992,  R)
127
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
128
Money Train (1995,  R)
129
The Fan (1996,  R)
130
New Jack City (1991,  R)
131
Drop Zone (1994,  R)
132
Undisputed (2002,  R)
133
Wildcats (1986,  R)
134
Titanic (1997,  PG-13)
135
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
136
Blood Diamond (2006,  R)
137
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
138
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
139
The Beach (2000,  R)
140
This Boy's Life (1993,  R)
141
Gangs of New York (2002,  R)
142
88 Minutes (2008,  R)
143
The Godfather (1972,  R)
144
The Godfather, Part II (1974,  R)
145
The Godfather, Part III (1990,  R)
146
Heat (1995,  R)
147
Scent of a Woman (1992,  R)
148
Carlito's Way (1993,  R)
149
Dick Tracy (1990,  PG)
150
Serpico (1973,  R)
151
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
152
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
153
Romeo Must Die (2000,  R)
154
The One (2001,  PG-13)
155
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
156
Kiss of the Dragon (2001,  R)
157
Shrek 2 (2004,  PG)
158
Eddie Murphy Raw (1987,  R)
159
Daddy Day Care (2003,  PG)
160
Meet Dave (2008,  PG)
161
Coming to America (1988,  R)
162
Mulan (1998,  G)
163
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
164
Dreamgirls (2006,  PG-13)
165
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
166
Trading Places (1983,  R)
167
48 HRS (1982,  R)
168
Another 48 Hrs. (1990,  R)
169
Boomerang (1992,  R)
170
Beverly Hills Cop IV (2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments