My Favorite Movies
| fb505504699's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Last of the Dogmen (1995, PG) |
|
| 2 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 3 |
Shooter (2007, R) |
|
| 4 |
Smokey and the Bandit (1977, PG) |
|
| 5 |
Smokey and the Bandit II (1980, PG) |
|
| 6 |
Rio Bravo (1998, Unrated) |
|
| 7 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 8 |
Stalag 17 (1953, Unrated) |
|
| 9 |
Stone Cold (2005, R) |
|
| 10 |
Turner and Hooch (1989, PG) |
|
| 11 |
Cars (2006, G) |
|
| 12 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 13 |
Eight Below (2006, PG) |
|
| 14 |
Employee of the Month (2006, PG-13) |
|
| 15 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 16 |
Grease (1978, PG) |
|
| 17 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 18 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 19 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 20 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 21 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 22 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 23 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 24 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 25 |
Lonesome Dove (, Unrated) |
|
| 26 |
The Far Country (1955, Unrated) |
|
| 27 |
The Cowboy Way (1994, PG-13) |
|
| 28 |
The Wild One (1954, Unrated) |
|
| 29 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 30 |
Magnum Force (1973, R) |
|
| 31 |
Crossfire Trail (2001, Unrated) |
|
| 32 |
Hondo (1953, Unrated) |
|
| 33 |
The Great Outdoors (1988, PG) |
|
| 34 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008, PG-13) |
|
| 35 |
3:10 to Yuma (1957, Unrated) |
|
| 36 |
The Sacketts (The Daybreakers) (1979, Unrated) |
|
| 37 |
Jesse Stone: Thin Ice (2009, Unrated) |
|
| 38 |
Jesse Stone: Night Passage (2006, PG-13) |
|
| 39 |
Jesse Stone: Sea Change (2007, Unrated) |
|
| 40 |
Jesse Stone: Death in Paradise (2006, Unrated) |
|
| 41 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 42 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987, PG) |
|
| 43 |
Superbad (2007, R) |
|
| 44 |
Rio Grande (1950, Unrated) |
|
| 45 |
She Wore a Yellow Ribbon (1949, Unrated) |
|
| 46 |
Fort Apache (1948, Unrated) |
|
| 47 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 48 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 49 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 50 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 51 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 52 |
Harvey (1951, Unrated) |
|
| 53 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 54 |
The Shop Around the Corner (1940, Unrated) |
|
| 55 |
Night Passage (1957, Unrated) |
|
| 56 |
Winchester '73 (1950, Unrated) |
|
| 57 |
Pot o' Gold (1941, Unrated) |
|
| 58 |
Key Largo (1948, Unrated) |
|
| 59 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
| 60 |
Dark Passage (1947, Unrated) |
|
| 61 |
All Through the Night (1941, Unrated) |
|
| 62 |
The African Queen (1951, Unrated) |





























































