My Favorite Movies


  fb506064509's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
3
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
4
Blow (2001,  R)
5
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
6
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
7
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
8
Tombstone (1993,  R)
9
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
10
Billy Madison (1995,  PG-13)
11
Aliens (1986,  R)
12
Almost Famous (2000,  R)
13
American History X (1998,  R)
14
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) (1965,  R)
15
Donnie Darko (2001,  R)
16
American Beauty (1999,  R)
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
18
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
19
Clerks (1994,  R)
20
Con Air (1997,  R)
21
Dazed and Confused (1993,  R)
22
Die Hard (1988,  R)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Alien (1979,  R)
25
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
26
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
28
Face/Off (1997,  R)
29
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
30
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
31
Forrest Gump (1994,  PG-13)
32
Full Metal Jacket (1987,  R)
33
Girl, Interrupted (1999,  R)
34
GoodFellas (1990,  R)
35
Grandma's Boy (2006,  R)
36
Gladiator (2000,  R)
37
Half Baked (1998,  R)
38
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
39
Hook (1991,  PG)
40
Ice Age (2002,  PG)
41
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
42
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
43
Jurassic Park (1993,  PG-13)
44
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
45
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
46
Lord of War (2005,  R)
47
Lucky Number Slevin (2006,  R)
48
Mallrats (1995,  R)
49
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
50
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
51
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
52
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
53
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
54
Pulp Fiction (1994,  R)
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
56
Requiem for a Dream (2000,  R)
57
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
58
Saving Private Ryan (1998,  R)
59
Seven (Se7en) (1995,  R)
60
Shaun of the Dead (2004,  R)
61
Shooter (2007,  R)
62
Shrek (2001,  PG)
63
Shrek 2 (2004,  PG)
64
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
65
Sin City (2005,  R)
66
Snatch (2001,  R)
67
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
68
Spaceballs (1987,  PG)
69
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
70
Super Troopers (2001,  R)
71
The Big Lebowski (1998,  R)
72
The Boondock Saints (1999,  R)
73
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
74
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
75
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
76
The Crow (1994,  R)
77
The Departed (2006,  R)
78
The Godfather (1972,  R)
79
The Godfather, Part II (1974,  R)
80
The Godfather, Part III (1990,  R)
81
The Matrix (1999,  R)
82
The Silence of the Lambs (1991,  R)
83
The Shining (1980,  R)
84
The Sandlot (1993,  PG)
85
The Waterboy (1998,  PG-13)
86
The Wizard of Oz (1939,  G)
87
Trainspotting (1996,  R)
88
Vanilla Sky (2001,  R)
89
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
90
Young Frankenstein (1974,  PG)
91
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
92
Wayne's World (1992,  PG-13)
93
Reservoir Dogs (1992,  R)
94
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
95
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
96
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
97
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
98
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
99
The Salton Sea (2002,  R)
100
Zoolander (2001,  PG-13)
101
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
102
Cowboy Bebop Remix - Vol. 1 (,  Unrated)
103
Samurai Cowboy (1993,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments