My Favorite Movies
| fb506200189's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 2 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
|
| 3 |
My Fair Lady (1964, Unrated) |
|
|
| 4 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 5 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
|
| 6 |
Bride and Prejudice (2004, PG-13) |
|
|
| 7 |
A Raisin in the Sun (1961, PG) |
|
|
| 8 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
|
| 9 |
One Night With the King (2006, PG) |
|
|
| 10 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 11 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
|
| 12 |
Guess Who (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Paper Moon (1973, PG) |
|
|
| 14 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 15 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
|
| 16 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 17 |
Stomp the Yard (2007, PG-13) |
|
|
| 18 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
|
| 19 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
|
| 20 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 21 |
ATL (2006, PG-13) |
|
|
| 22 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
|
| 23 |
Ace Ventura - When Nature Calls (1995, PG-13) |
|
|
| 24 |
Ace Ventura: Pet Detective (1994, PG-13) |
|
|
| 25 |
American Pie (1999, R) |
|
|
| 26 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 27 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 28 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 29 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
|
| 30 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
|
| 31 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
|
| 32 |
Baby Boy (2001, R) |
|
|
| 33 |
Bad Boys (1995, R) |
|
|
| 34 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
|
| 35 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 36 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
|
| 37 |
Bend It Like Beckham (2002, PG-13) |
|
|
| 38 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
|
| 39 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 40 |
Bridget Jones's Diary (2001, R) |
|
|
| 41 |
Cars (2006, G) |
|
|
| 42 |
Center Stage (2000, PG-13) |
|
|
| 43 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
|
| 44 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 45 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 46 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
|
| 47 |
Constantine (2005, R) |
|
|
| 48 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
|
| 49 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 50 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 51 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 52 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 53 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
|
| 54 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 55 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 56 |
Four Brothers (2005, R) |
|
|
| 57 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
|
| 58 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 59 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|


