My Favorite Movies


  fb506553707's Rating My Rating
1
The 11th Hour (2007,  PG)
Click to Rate
2
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
3
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
Click to Rate
4
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Click to Rate
5
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
Click to Rate
6
DiG! (2004,  R)
Click to Rate
7
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
Click to Rate
8
Dead Man (1995,  R)
Dead Man 5.0 Stars
This film is a jewel among westerns. It is tragic, but with a sense of humor, inspired by Blake's powerful visionary poetry.
Click to Rate
9
24 Hour Party People (2002,  R)
Click to Rate
10
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
11
Barton Fink (1991,  R)
Click to Rate
12
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
13
Baraka (1993,  Unrated)
Click to Rate
14
Porco Rosso (Kurenai no buta) (1992,  PG)
Click to Rate
15
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
16
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
17
Casino (1995,  R)
Click to Rate
18
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
19
The Animatrix (2003,  Unrated)
Click to Rate
20
The Ninth Gate (1999,  R)
Click to Rate
21
Bowling for Columbine (2002,  R)
Click to Rate
22
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
23
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
24
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
25
The Work of Director Chris Cunningham (2003,  Unrated)
Click to Rate
26
The Work of Director Michel Gondry (2003,  Unrated)
Click to Rate
27
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
28
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
29
Empire of the Sun (1987,  PG)
Click to Rate
30
Agony:Life and Death of Rasputin (1982,  R)
Click to Rate
31
Willow (1988,  PG)
Click to Rate
32
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
33
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
34
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
35
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984,  Unrated)
Click to Rate
36
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
37
The Doors (1991,  R)
Click to Rate
38
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
39
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
40
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
41
Memento (2000,  R)
Click to Rate
42
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
43
Why We Fight (2006,  PG-13)
Click to Rate
44
Enron: The Smartest Guys in the Room (2005,  R)
Click to Rate
45
Bully (2001,  R)
Click to Rate
46
Go (1999,  R)
Click to Rate
47
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
48
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
49
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
50
Adaptation (2002,  R)
Click to Rate
51
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
52
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
53
Paths of Glory (1957,  Unrated)
Click to Rate
54
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
55
A Bridge Too Far (1977,  PG)
Click to Rate
56
Akira (1989,  R)
Click to Rate
57
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Click to Rate
58
Being John Malkovich (1999,  R)