My Favorite Movies


  fb506761418's Rating My Rating
1
Batman Begins (2005,  PG-13)
2
Oldboy (2005,  R)
3
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
4
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
5
Bob le Flambeur (Bob the Gambler) (1956,  PG)
6
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
7
Il conformista (The Conformist) (1970,  R)
8
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
9
Metropolis (1927,  Unrated)
10
M (1931,  Unrated)
11
Suspiria (1977,  R)
12
Once Upon a Time in America (1984,  R)
13
Purple Noon (1996,  PG-13)
14
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
15
Last Life in the Universe (2004,  R)
16
Longest Nite (1998,  Unrated)
17
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
18
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
19
Sonatine (,  Unrated)
20
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
21
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
22
Branded to Kill (1967,  Unrated)
23
The Wild Bunch (1969,  R)
24
2046 (2005,  R)
25
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
26
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
27
Fallen Angels (1995,  Unrated)
28
The Long Goodbye (1973,  R)
29
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
30
Wild Search (,  Unrated)
31
City on Fire (1987,  R)
32
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
33
The Corruptor (1998,  R)
34
The Birds (1963,  PG-13)
35
Psycho (1960,  R)
36
Vertigo (1958,  PG)
37
Halloween (1978,  R)
38
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
39
Bio Zombie (1998,  Unrated)
40
Naked Killer (Chik loh go yeung) (1995,  R)
41
Irma Vep (1996,  Unrated)
42
Chungking Express (1996,  PG-13)
43
Violent Saturday (1955,  Unrated)
44
Point Blank (1967,  Unrated)
45
Yiu sau dou si (The Wicked City) (1992,  Unrated)
46
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
47
Jaws (1975,  PG)
48
Stranger Than Paradise (1984,  R)
49
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
50
Invisible Waves (2007,  Unrated)
51
Gonin (The Five) (1995,  Unrated)
52
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
53
Violent Cop (Sono otoko, kyôbô ni tsuki) (1989,  Unrated)
54
Kikujiro (2000,  PG-13)
55
3-4x juugatsu (Boiling Point) (1990,  Unrated)
56
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
57
Woh ping faan dim (The Peace Hotel) (1995,  Unrated)
58
Du shen 2 (God of Gamblers' Return) (1994,  Unrated)
59
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
60
Tao fan (Prison on Fire II) (1991,  Unrated)
61
Ban wo chuang tian ya (Wild Search) (1989,  Unrated)
62
A Better Tomorrow III (1989,  R)
63
City War (1989,  Unrated)
64
God of Gamblers (1989,  Unrated)
65
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
66
Lo foo chut gang (Tiger on the Beat) (1988,  Unrated)
67
Jiang hu long hu men (Flaming Brothers) (Dragon and Tiger Fight) (1987,  Unrated)
68
The Seventh Curse (Yuan Zhen-Xia yu Wei Si-Li) (1986,  Unrated)
69
Control (2007,  R)
70
Shine a Light (2008,  PG-13)
71
Bringing Out the Dead (1999,  R)
72
My Voyage to Italy (2001,  PG-13)
73
Casino (1995,  R)
74
GoodFellas (1990,  R)
75
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
76
The King of Comedy (1983,  PG)
77
Raging Bull (1980,  R)
78
Taxi Driver (1976,  R)
79
Italianamerican (1974,  Unrated)
80
Mean Streets (1973,  R)
81
Who's That Knocking at My Door? (1967,  R)
82
The Big Shave (1967,  Unrated)
83
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
84
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
85
Bangkok Dangerous (1999,  R)
86
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
87
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
88
Sin City (2005,  R)
89
Miami Vice (2006,  R)
90
The Third Man (1949,  Unrated)
91
Citizen Kane (1941,  PG)
92
Ran (1985,  R)
93
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
94
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
95
Gaam yuk fung wan (Prison on Fire) (1987,  R)
96
Gou yeung yi sang(Dr. Lamb ) (1992,  Unrated)
97
White Heat (1949,  Unrated)
98
The Public Enemy (1931,  Unrated)
99
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
100
The Roaring Twenties (1939,  Unrated)
101
Escape from New York (1981,  R)
102
The Thing (1982,  R)
103
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
104
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
105
Fight Club (1999,  R)
106
Zodiac (2007,  R)
107
Seven (Se7en) (1995,  R)
108
A Bittersweet Life (Dalkomhan insaeng) (2005,  Unrated)
109
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) (2003,  R)
110
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
111
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
112
Tokyo Drifter (1966,  Unrated)
113
The Way of the Gun (2000,  R)
114
Blow Out (1981,  R)
115
Die Hard (1988,  R)
116
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
117
Ed Wood (1994,  R)
118
Narc (2002,  R)
119
The Doom Generation (1995,  R)
120
The Monster Squad (1987,  PG-13)
121
Night of the Creeps (1986,  R)
122
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
123
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
124
Beverly Hills Cop (1984,  R)
125
Angel Heart (1987,  R)
126
Lost Highway (1997,  R)
127
The Fly (1986,  R)
128
Xia dao Gao Fei (Full Contact) (1992,  Unrated)
129
Dirty Harry (1971,  R)
130
A Better Tomorrow (1986,  R)
131
The Dark Knight (2008,  PG-13)
132
Wild Zero (1999,  Unrated)
133
Serpico (1973,  R)
134
Dog Day Afternoon (1975,  R)
135
The Shining (1980,  R)
136
The Silence of the Lambs (1991,  R)
137
Network (1976,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments