My Favorite Movies


  fb507286274's Rating My Rating
1
La Cenerentola (Cinderella) 1981,  Unrated)
2
Shrek 2001,  PG)
3
Shrek 2 2004,  PG)
4
Show Boat 1951,  Unrated)
5
Funny Girl 1968,  G)
6
On the Town 1949,  Unrated)
7
Donizetti: L'Elisir D'Amore 1991,  Unrated)
8
The Great Mouse Detective 1986,  G)
9
Beauty and the Beast 1986,  G)
10
Sleeping Beauty 1959,  G)
11
Mulan 1998,  G)
12
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
14
Disney's Aladdin 1992,  G)
15
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
16
Finding Nemo 2003,  G)
17
Grease 1978,  PG)
18
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) 2005,  PG)
19
Ice Age 2002,  PG)
20
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
22
Monty Python and the Holy Grail 1975,  PG)
23
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
25
Remember the Titans 2000,  PG)
26
Rent 2005,  PG-13)
27
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
29
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
30
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
31
The Lion King 1994,  G)
32
The Mummy 1999,  PG-13)
33
The Nightmare Before Christmas 2008,  PG)
34
The Wizard of Oz 1939,  G)
35
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
36
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments