My Favorite Movies


  fb507475299's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
3
Juice (1992,  R)
4
Blue Hill Avenue (2001,  R)
5
Meet The Browns (2008,  PG-13)
6
Madea Goes to Jail (2009,  PG-13)
7
I Can Do Bad All By Myself (2009,  PG-13)
8
The Family That Preys (2008,  PG-13)
9
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
10
Madea's Family Reunion (2006,  PG-13)
11
Why Did I Get Married? (2006,  Unrated)
12
Why Did I Get Married? (2007,  PG-13)
13
Tyler Perry's Why Did I Get Married Too (2010,  Unrated)
14
Menace II Society (1993,  R)
15
Poetic Justice (1993,  R)
16
Black Men: The Truth (2007,  Unrated)
17
Daddy's Little Girls (2007,  PG-13)
18
Marriage Counselor (2008,  Unrated)
19
Madea's Family Reunion (2002,  PG-13)
20
Madea's Class Reunion (2003,  Unrated)
21
Meet the Browns (2004,  Unrated)
22
Scarface (1983,  R)
23
Casino (1995,  R)
24
GoodFellas (1990,  R)
25
Love and Basketball (2000,  PG-13)
26
Jason's Lyric (1994,  R)
27
How to Be a Player (1997,  R)
28
American Gangster (2007,  R)
29
Man on Fire (2004,  R)
30
Remember the Titans (2000,  PG)
31
Training Day (2001,  R)
32
Inside Man (2006,  R)
33
The Great Debaters (2007,  PG-13)
34
John Q (2002,  PG-13)
35
Malcolm X (1992,  PG-13)
36
He Got Game (1998,  R)
37
Glory (1989,  R)
38
XXX (2002,  PG-13)
39
Lakeview Terrace (2008,  PG-13)
40
Pulp Fiction (1994,  R)
41
Coach Carter (2005,  PG-13)
42
Soul Men (2008,  R)
43
Snakes on a Plane (2006,  R)
44
Deep Blue Sea (1999,  R)
45
Coming to America (1988,  R)
46
Jackie Brown (1997,  R)
47
Black Snake Moan (2007,  R)
48
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
49
The Negotiator (1998,  R)
50
A Time to Kill (1996,  R)
51
Basic (2003,  R)
52
Freedomland (2006,  R)
53
Shaft (2000,  R)
54
Jungle Fever (1991,  R)
55
Losing Isaiah (1995,  R)
56
Do the Right Thing (1989,  R)
57
Boomerang (1992,  R)
58
Dave Chappelle: For What It's Worth (2004,  Unrated)
59
Dave Chappelle: Killin' Them Softly (2000,  Unrated)
60
Why We Laugh: Black Comedians on Black Comedy (2009,  Unrated)
61
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
62
Blue Streak (1999,  PG-13)
63
Half Baked (1998,  R)
64
Barbershop (2002,  PG-13)
65
Friday (1995,  R)
66
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
67
Friday After Next (2002,  R)
68
Three Kings (1999,  R)
69
Next Friday (2000,  R)
70
All About the Benjamins (2002,  R)
71
Boyz n the Hood (1991,  R)
72
The Players Club (1998,  R)
73
Beef 2 (2004,  R)
74
Ray (2004,  PG-13)
75
Waist Deep (2006,  R)
76
Dead Presidents (1995,  R)
77
Love Jones (1996,  R)
78
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
79
Old School (2003,  R)
80
Mean Girls (2004,  PG-13)
81
Belly (1998,  R)
82
Never Die Alone (2004,  R)
83
Belly 2: Millionaire Boyz Club (2006,  R)
84
State Property (2002,  R)
85
Tupac - Resurrection (2003,  R)
86
Gang Related (1997,  R)
87
Above the Rim (1994,  R)
88
Gridlock'd (1997,  R)
89
Beef (2003,  R)
90
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
91
Transformers (2007,  PG-13)
92
Love Song (2000,  PG)
93
Set It Off (1996,  R)
94
Kickin' It Old Skool (2007,  PG-13)
95
Two Can Play That Game (2001,  R)
96
Soul Food (1997,  R)
97
Booty Call (1997,  R)
98
Three Can Play That Game (2008,  Unrated)
99
Scary Movie (2000,  R)
100
Dance Flick (2009,  PG-13)
101
White Chicks (2004,  PG-13)
102
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
103
Scary Movie 2 (2001,  R)
104
A Low Down Dirty Shame (1994,  R)
105
Die Another Day (2002,  PG-13)
106
Monster's Ball (2001,  R)
107
CB4 - The Movie (1993,  R)
108
New Jack City (1991,  R)
109
The Tuskegee Airmen (1995,  PG-13)
110
Men Cry in the Dark (2006,  Unrated)
111
Slow Burn (2007,  R)
112
Caught Up (1997,  R)
113
Deliver Us from Eva (2003,  R)
114
Any Given Sunday (1999,  R)
115
Soul Plane (2004,  R)
116
Baby Boy (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments