My Favorite Movies
| fb507493213's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 2 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13)
I didn't like this version the first time I saw it. I gave it about a year and watched it after seeing Moulin Rouge. It was then that I learned to appreciate the style in which Baz films his movies. I loved the style, color, feel, speech, and just the excitement for life that Baz seems to put in his films! |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 4 |
Bride and Prejudice (2005, PG-13) |
|
| 5 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 6 |
Young Bess (1953, Unrated) |
|
| 7 |
Underworld (2003, R) |
|
| 8 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 9 |
Twilight (2008, PG-13)
I know everyone thought this was cheesy...and it was. But I can't help liking it. There was something about the sweet, innocent, and caring aspect of their relationship that I liked. It was a refreshing change from the empty sex relationships most movies have. |
|
| 10 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 11 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 12 |
Dirty Dancing - Havana Nights (2004, PG-13) |
|
| 13 |
300 (2007, R) |
|
| 14 |
The Importance of Being Earnest (2002, PG) |
|
| 15 |
State Fair (1945, Unrated) |
|
| 16 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 17 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 18 |
The Painted Veil (2006, PG-13) |
|
| 19 |
Monsoon Wedding (2002, R) |
|
| 20 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |



















