Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb507704593's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Epic, breathtaking, brilliant, etc.
2
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
If only more modern horror films were this good. This film gave me faith in the genre again.
3
4 Luni, 3 Saptamāni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  Unrated)
4 Luni, 3 Saptamāni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days)
Absolutely brilliant. The best film I've seen since "Pan's Labyrinth."
4
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
The 7th Voyage of Sinbad
I love Ray Harryhausen so very, very much.
5
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
My favorite Disney movie ever.
6
All Quiet on the Western Front (1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
One of the most poignant endings ever. Don't know why they remade it. Very advanced technically for its time.
7
American Splendor (2003,  R)
American Splendor
This movie, along with Sideways, cemented my love and respect for Paul Giamatti.
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
I can't remember ever laughing this hard in a movie theatre. It's like Jackass with a message.
9
Breaker, Breaker (1977,  PG)
Breaker, Breaker
Features the single greatest fight sequence ever. Easily my favorite Norris film.
10
Deliver Us From Evil (2006,  Unrated)
Deliver Us From Evil
Powerful and disturbing.
11
The Departed (2006,  R)
The Departed
It's good, but Scorsese has made much better films (Raging Bull, Taxi Driver) that didn't win Best Picture.
12
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Incredibly over-rated, but it makes you think about it long after it ends.
13
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Kubrick's best film. Yeah, it's that good.
14
Garden State (2004,  R)
Garden State
A movie you can't help but love.
15
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
The Golden Voyage of Sinbad
Many outstanding sequences, but still not quite as entertaining as the earlier "7th Voyage of Sinbad".
16
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
So visually stunning it makes Crouching Tiger look amateurish.
17
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
18
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie
You know if you'll like this or not before you even see it. I loved it!
19
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two
I've seen this movie about 20 times now, and it still makes me laugh and flinch every time!
20
Jason and the Argonauts (1963,  G)
Jason and the Argonauts
God, I love this movie.
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I love this movie! (although the second volume was better)
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Tarantino's best film since Pulp Fiction.
23
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
Beautiful animation, great songs, outstanding movie.
24
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
Best of the LOTR series. How much higher can praise get?
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
My least favorite of the LOTR films, but still outstanding.
26
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Runs a little long, but still outstanding.
27
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! (1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
It's not "Airplane!", but it's the next-funniest film in the parody genre.
28
Magnolia (1999,  R)
Magnolia
Mezmerizing. My only gripe was the Aimee Mann siing-along in the last hour.
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Eastwood's finest film of the past twenty years, all apologies to Mystic River, Iwo Jima, and Unforgiven.
30
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
The Coen's best film. Yeah, better than "Fargo" and "Blood Simple".
31
The Octagon (1980,  R)
The Octagon
"Can I do it (do it)? Can I kill my brother (my brother)?"
32
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
Deserves all the acclaim and accolades it has amassed over the years. A true must-see.
33
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
Easily the best film of 2006! I cannot recommend this highly enough!
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The best blockbuster film ever. The ultimate movie-going experience. Need I say more?
35
Scarface (1983,  R)
Scarface
"This whole town's one big pussy waiting to get fucked." Need I say more?
36
The Shining (1980,  R)
The Shining
Nicholson is amazing, the direction is precise, and the film's pacing is perfect. It's a rare example of a well-made and terrifying horror film.
37
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
Sinbad and the Eye of the Tiger
I love Ray Harryhausen.
38
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
The musical numbers are priceless!
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Second best in the series, behind Empire Strikes Back.
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars film.
41
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
I loved everything about this movie: the dialogue, the acting, the direction, even the soundtrack!
42
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien
I love how well Cuaron meshed Mexican culture/tradition and the increasing separation of social levels into the "road trip to remember" plot.
43
Adaptation (2002,  R)
Adaptation
I love everything about this film, especially Kaufman's superb script.
44
Airplane! (1980,  PG)
Airplane!
Highest joke-per-minute ratio in film history. Hilarious!
45
Aladdin (1992,  Unrated)
46
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
It's the kind of film that makes you smile for 120 minutes straight. Wonderful movie.
47
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
Life-changing.
48
American Pie (1999,  R)
49
Being John Malkovich (1999,  R)
Being John Malkovich
My favorite movie of all-time!
50
Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla (1952,  Unrated)
51
Capote (2005,  R)
52
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Stunning.
53
Clash of the Titans (1981,  PG)
Clash of the Titans
The greatest B-movie ever and one of my favorite films. Harryhausen pictures always brighten my day!
54
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
Not Kubrick's best film, but still an all-time classic.
55
The Dark Knight (2008,  PG-13)
56
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead
I don't know what it all means, but it's impossible to look away the entire 90 minute run-time.
57
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Charlie Kaufman is a genius. This is scientific fact.
58
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
The greatest horror film ever. Done.
59
Eyes Wide Shut (1999,  R)
60
Fargo (1996,  R)
61
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
Slightly over-rated, but still one of the better films of the past ten years.
62
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Not the best war film ever made, but still well worth seeing.
63
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
It's the Godfather. THE GODFATHER.
64
The Graduate (1967,  PG)
65
Grizzly Man (2005,  R)
Grizzly Man
Simultaneously heart-warming and heart-breaking.
66
Half Nelson (2006,  R)
67
Hot Fuzz (2007,  R)
68
Hot Rod (2007,  PG-13)
69
It (1927,  Unrated)
70
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
One of my all-time favorite films.
71
Knocked Up (2007,  R)
72
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
Action-packed, funny, and all-around entertaining!
73
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
It's an easy movie to love.
74
Manhattan (1979,  R)
75
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Visually stunning.
76
Memento (2000,  R)
77
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Arguably the funniest film ever made.
78
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
Requires and rewards repeated views.
79
North by Northwest (1959,  Unrated)
80
Office Space (1999,  R)
81
Pineapple Express (2008,  R)
82
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
There's nothing new I can say about this film. It's a classic.
83
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull
I don't know if De Niro's performance is the greatest in the history of cinema, but I don't know that it isn't either. Absolutely incredible film. Absolutely essential viewing for anyone who appreciates acting, directing, movies, or life... in other words, just see this fucking movie.
84
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
Pure movie bliss. Charming and beautifully animated. Easily in my year-end top five.
85
Reservoir Dogs (,  R)
Reservoir Dogs
Great acting, outstanding dialogue. Tarantino made one hell of a feature debut.
86
Rhinestone (1984,  PG)
87
Rosemary's Baby (1968,  R)
Rosemary's Baby
This movie was so suspenseful. It creeped along (and creeped me out) steadily and mercilessly until the end.
88
Rushmore (1998,  R)
89
Sideways (2004,  R)
Sideways
Was robbed of Best Picture and Best Actor (Giamatti wasn't even nominated!) in 2004.
90
Superbad (2007,  R)
91
Tales from the Hood (1995,  R)
Tales from the Hood
It's not scary... at all. But it is hilarious!
92
There Will Be Blood (2007,  R)
93
This Is Spinal Tap (1984,  R)
This Is Spinal Tap
This isn't a Christopher Guest film so much as a Rob Reiner film. People don't seem to get that. Hilarious though regardless.
94
Toy Story (1995,  G)
Toy Story
I love this movie so so so much!
95
Toy Story 2 (1999,  G)
96
Traffic (2000,  R)
97
UHF (1989,  PG)
UHF
A movie so bad it's deliciously good!
98
United 93 (2006,  R)
United 93
Incredibly well-made, should've been nominated for Best Picture this past year.
99
Waking Life (2001,  R)
Waking Life
Like nothing else that came before it. The only complaint is the often-pretentious dialogue.
100
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
Is it stupid? Absolutely, but I love this movie anyway.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments