My Favorite Movies


  fb507838741's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
The Wizard of Oz (1939,  G)
5
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
6
Now and Then (1995,  PG-13)
7
Grease (1978,  PG)
8
That Thing You Do! (1996,  PG)
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
10
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
11
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
12
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
13
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
14
The Sandlot (1993,  PG)
15
A League of Their Own (1992,  PG)
16
Big (1988,  PG)
17
Heathers (1988,  R)
18
Splash (1984,  PG)
19
Newsies (1992,  PG)
20
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
22
American Psycho (2000,  R)
23
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
24
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
25
Raging Bull (1980,  R)
26
Taxi Driver (1976,  R)
27
On the Waterfront (1954,  Unrated)
28
Brokeback Mountain (2005,  R)
29
Heavenly Creatures (1994,  R)
30
The Mummy (1999,  PG-13)
31
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
32
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
33
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
34
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) (1960,  Unrated)
35
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
36
Fight Club (1999,  R)
37
Blow (2001,  R)
38
Dutch (1991,  PG-13)
39
Ghost World (2001,  R)
40
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
41
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
42
The Sting (1973,  PG)
43
Somebody Up There Likes Me (1956,  Unrated)
44
All About Eve (1950,  Unrated)
45
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
46
Some Came Running (1959,  Unrated)
47
Grand Hotel (1932,  Unrated)
48
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
49
The Women (1939,  Unrated)
50
His Girl Friday (1940,  Unrated)
51
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
52
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
53
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
54
White Heat (1949,  Unrated)
55
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
56
Bombshell (Blonde Bombshell) (1933,  R)
57
Show People (1928,  Unrated)
58
Orphans of the Storm (1921,  Unrated)
59
Little Annie Rooney (1925,  Unrated)
60
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
61
Topper (1937,  G)
62
Roman Holiday (1953,  Unrated)
63
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
64
The Children's Hour (1961,  Unrated)
65
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
66
The Yearling (1946,  G)
67
The Quiet Man (1952,  Unrated)
68
Mrs. Miniver (1942,  Unrated)
69
Donnie Darko (2001,  R)
70
Strike! (All I Wanna Do) (1998,  PG-13)
71
Drop Dead Gorgeous (1999,  PG-13)
72
Heart and Souls (1993,  PG)
73
Stage Door (1937,  Unrated)
74
Road to Perdition (2002,  R)
75
GoodFellas (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments