My Favorite Movies


  fb508036698's Rating My Rating
1
Vertigo (1958,  PG)
2
Ed Wood (1994,  R)
3
Casablanca (1943,  PG)
4
Blue Velvet (1986,  R)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
7
Citizen Kane (1941,  PG)
8
Taxi Driver (1976,  R)
9
The Wild Bunch (1969,  R)
10
The Searchers (1956,  Unrated)
11
Brazil (1985,  R)
12
Raging Bull (1980,  R)
13
Manhattan (1979,  R)
14
The Player (1992,  R)
15
The Last Picture Show (1971,  R)
16
Oldboy (2005,  R)
17
The Big Lebowski (1998,  R)
18
Back to the Future (1985,  PG)
19
The Third Man (1949,  Unrated)
20
Lost In Translation (2003,  R)
21
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
22
Amores Perros (2001,  R)
23
Kurosawa (2001,  Unrated)
24
Wilder (2003,  R)
25
Eisenstein (2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments