You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
movies I own
by
Amy
Movies I own
by
Ashley
Movies I Own... D
by
Mike
My Favorite Nerdy Movies
by
Brent
florabell12's fav movie List
by
beth
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Private
fb508262961's Rating
My Rating
1
Drop Dead Gorgeous
(1999, PG-13)
2
Superstar
(1999, PG-13)
3
Matilda
(1996, PG)
4
Strangers with Candy
(2005, R)
5
Boys Don't Cry
(1999, R)
6
But I'm A Cheerleader
(1999, R)
7
If These Walls Could Talk 2
(2000, R)
8
I Heart Huckabees
(2004, R)
9
The Mothman Prophecies
(2002, PG-13)
10
Stigmata
(1999, R)
11
Aimee and Jaguar
(2000, Unrated)
12
North Country
(2005, R)
13
Brokeback Mountain
(2005, R)
14
Knocked Up
(2007, R)
15
Grandma's Boy
(2006, R)
16
Tommy Boy
(1995, PG-13)
17
The Matrix
(1999, R)
18
X-Men
(2000, PG-13)
19
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
(2001, R)
20
All Aboard! Rosie's Family Cruise
(2006, PG)
21
Bowling for Columbine
(2002, R)
22
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
(1995, PG-13)
23
The Silence of the Lambs
(1991, R)
24
American Beauty
(1999, R)
25
The Darjeeling Limited
(2007, R)
26
Rushmore
(1998, R)
27
Election
(1999, R)
28
Sarah Silverman: Jesus Is Magic
(2005, Unrated)
29
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
30
The Life Aquatic with Steve Zissou
(2004, R)
31
Fahrenheit 9/11
(2004, R)
32
Sicko
(2007, PG-13)
33
Saving Grace
(2000, R)
34
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
35
Sleepy Hollow
(1999, R)
36
Big Fish
(2003, PG-13)
37
Mars Attacks!
(1996, PG-13)
38
Hair
(1979, PG)
39
Fire
(1997, Unrated)
40
The Royal Tenenbaums
(2001, R)
41
Desert Hearts
(1986, R)
42
Lost In Translation
(2003, R)
43
Coffee and Cigarettes
(2003, R)
44
Broken Flowers
(2005, R)
45
Ghostbusters
(1984, PG)
46
Ghostbusters 2
(1989, PG)
47
Kingpin
(1996, PG-13)
48
Kinsey
(2004, R)
49
Adaptation
(2002, R)
50
Kramer vs. Kramer
(1979, PG)
51
The Hours
(2002, PG-13)
52
The Graduate
(1967, PG)
53
Flightplan
(2005, PG-13)
54
Contact
(1997, PG)
55
Panic Room
(2002, R)
56
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
57
Monster
(2003, R)
58
Million Dollar Baby
(2004, PG-13)
59
The Children's Hour
(1961, Unrated)
60
Philadelphia
(1993, PG-13)
61
The Sound of Music
(1965, G)
62
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
63
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
(2004, PG-13)
64
Anger Management
(2003, PG-13)