My Favorite Movies


  fb508289167's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
the greatest film of all time that will also stand its test. the camera work and music is out of this world. shame they dont make movies like this anymore. my fave from kubrick.
2
Alice in Wonderland (1951,  G)
3
Blade Runner (1982,  R)
4
THX 1138 (1971,  PG)
THX 1138
i cant understand how lucas made this amazing movie and then made star wars. this is smart and daring as is it's sterile beauty.
5
The Fountain (2006,  PG-13)
6
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
7
The Red Violin (1999,  R)
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
9
Being John Malkovich (1999,  R)
10
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
Tokyo Decadence (1991,  NC-17)
13
The Thing (1982,  R)
14
Human Nature (2002,  R)
15
Adaptation (2002,  R)
16
The Man from Earth (2007,  Unrated)
17
Sunshine (2007,  R)
18
The Devils (1971,  R)
19
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
20
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
21
TRON (1982,  PG)
22
Johnny Got His Gun (1971,  PG)
23
Sin City (2005,  R)
24
300 (2007,  R)
25
Fight Club (1999,  R)
26
Forrest Gump (1994,  PG-13)
27
Pulp Fiction (1994,  R)
28
The Matrix (1999,  R)
29
The Shawshank Redemption (1994,  R)
30
V for Vendetta (2006,  R)
31
The Incredibles (2004,  PG)
32
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
33
King Kong (2005,  PG-13)
34
War of the Worlds (2005,  PG-13)
35
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
36
Nekojiru-so (Cat Soup) (2001,  Unrated)
37
Videodrome (1983,  R)
38
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
39
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
40
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
41
Lost Highway (1997,  R)
42
The Shining (1980,  R)
43
A Clockwork Orange (1971,  R)
44
Eyes Wide Shut (1999,  R)
45
The Mist (2007,  R)
46
They Live (1988,  R)
47
Prince of Darkness (1987,  R)
48
Hellraiser (1987,  R)
49
The Brood (1979,  R)
50
Nightbreed (1990,  R)
51
Gohatto (Taboo) (2000,  Unrated)
52
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
53
Metropolis (Metoroporisu) (2002,  PG-13)
54
Crash (1996,  NC-17)
55
The Fly (1986,  R)
56
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
57
Spriggan (2001,  R)
58
Killing Zoe (1994,  R)
59
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
60
Subway (1985,  R)
61
Le Dernier Combat (The Last Battle) (The Last Combat) (1983,  Unrated)
62
Léon (The Professional) (1994,  R)
63
Nikita (La Femme Nikita) (1990,  R)
64
Atlantis (1991,  Unrated)
65
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
66
Labyrinth (1986,  PG)
67
Cronos (1994,  R)
68
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
69
Cows (Vacas) (1992,  Unrated)
70
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
71
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
72
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
73
Memories (2004,  PG-13)
74
Perfect Blue (1999,  R)
75
Paprika (2006,  R)
76
Millennium Actress (Sennen joyû) (2001,  PG)
77
Mulholland Drive (2001,  R)
78
Eraserhead (1977,  Unrated)
79
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
80
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
81
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) (2007,  Unrated)
82
Kôkaku kidôtai 2.0 (Ghost in the Shell 2.0) (2008,  Unrated)
83
I, Robot (2004,  PG-13)
84
2046 (2005,  R)
85
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
86
Hero (2004,  PG-13)
87
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
88
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2006,  R)
89
Kandahar (2001,  Unrated)
90
Freaked (1993,  PG-13)
91
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
92
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
93
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
94
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
95
Chocolate (2005,  Unrated)
96
Secret Things (2003,  Unrated)
97
Lolita (1998,  R)
98
Solaris (2002,  PG-13)
99
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
100
Stalker (1979,  Unrated)
101
Zerkalo (The Mirror) (1975,  Unrated)
102
Comandante (2003,  PG)
103
Gandhi (1982,  PG)
104
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
105
Kundun (1997,  PG-13)
106
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
107
Barton Fink (1991,  R)
108
Fargo (1996,  R)
109
The Doors (1991,  R)
110
Orgazmo (1998,  NC-17)
111
Team America - World Police (2004,  R)
112
Happiness (1998,  Unrated)
113
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
114
Unbreakable (2000,  PG-13)
115
Signs (2002,  PG-13)
116
Lady in the Water (2006,  PG-13)
117
The Happening (2008,  R)
118
Brazil (1985,  R)
119
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
120
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
121
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
122
Brick (2006,  R)
123
Lost In Translation (2003,  R)
124
Broken Flowers (2005,  R)
125
Rushmore (1998,  R)
126
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
127
The Darjeeling Limited (2007,  R)
128
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
129
Hotel Chevalier (2007,  R)
130
Pirates of Silicon Valley (1999,  Unrated)
131
The NeverEnding Story (1984,  PG)
132
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
133
Strange Days (1995,  R)
134
The Crow (1994,  R)
135
Almost Famous (2000,  R)
136
Vanilla Sky (2001,  R)
137
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
138
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
139
3:10 to Yuma (2007,  R)
140
A Good Year (2006,  PG-13)
141
Mystery, Alaska (1999,  R)
142
The Sum of Us (1995,  R)
143
Virtuosity (1995,  R)
144
Proof of Life (2000,  R)
145
The Insider (1999,  R)
146
The Good Son (1993,  R)
147
The New Adventures of Pippi Longstocking (1988,  G)
148
Proof (1991,  R)
149
Being Ron Jeremy (2003,  Unrated)
150
Singles (1992,  PG-13)
151
sex, lies, and videotape (1989,  R)
152
The Piano (1993,  R)
153
The Pianist (2002,  R)
154
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001,  R)
155
The Weather Man (2005,  R)
156
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask (1972,  R)
157
Manhattan (1979,  R)
158
Zelig (1983,  PG)
159
Sleeper (1973,  PG)
160
Dark City (1998,  R)
161
Empire of the Sun (1987,  PG)
162
Threesome (1994,  R)
163
A Scanner Darkly (2006,  R)
164
Bicentennial Man (1999,  PG)
165
One Hour Photo (2002,  R)
166
Insomnia (2002,  R)
167
Batman Begins (2005,  PG-13)
168
The Dark Knight (2008,  PG-13)
169
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
170
All the Invisible Children (2005,  Unrated)
171
Matchstick Men (2003,  PG-13)
172
Hannibal (2001,  R)
173
The Silence of the Lambs (1991,  R)
174
Manhunter (1986,  R)
175
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
176
Mystic River (2003,  R)
177
A Perfect World (1993,  PG-13)
178
The Great Escape (1963,  Unrated)
179
Flying Down to Rio (1933,  Unrated)
180
Singin' in the Rain (1952,  G)
181
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
182
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
183
Jamon Jamon (1993,  Unrated)
184
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
185
Duel (1972,  PG)
186
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
187
1408 (2007,  PG-13)
188
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
189
Night of the Living Dead (1990,  R)
190
Day of the Dead (2008,  R)
191
Candyman (1992,  R)
192
Blue Velvet (1986,  R)
193
Dune (1984,  PG-13)
194
Clash of the Titans (1981,  PG)
195
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
196
Cat People (1982,  R)
197
Pi (1998,  R)
198
Requiem for a Dream (2000,  R)
199
Cloverfield (2008,  PG-13)
200
WALL-E (2008,  G)
201
Interview with the Vampire (1994,  R)
202
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
203
The Last Samurai (2003,  R)
204
The Pornographer (1999,  R)
205
21 Grams (2003,  R)
206
Dogville (2003,  R)
207
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
208
Ocean's Eleven (,  Unrated)
209
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
210
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
211
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
212
MirrorMask (2005,  PG)
213
Momento (2002,  PG)
214
The Prestige (2006,  PG-13)
215
The Final Cut (2004,  PG-13)
216
Man of the Year (2006,  PG-13)
217
The Fisher King (1991,  R)
218
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
219
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
220
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
221
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
222
The Terminal (2004,  PG-13)
223
The Terminator (1984,  R)
224
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
225
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
226
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
227
Delicatessen (1991,  R)
228
Once Upon a Time in America (1984,  R)
229
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
230
Akira (1988,  R)
231
Kung Fu Hustle (2005,  R)
232
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
233
Apocalypse Now (1979,  R)
234
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
235
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
236
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
237
The Philadelphia Experiment (1984,  PG)
238
Michael Jackson - Moonwalker (1988,  G)
239
The Godfather (1972,  R)
240
The Godfather, Part II (1974,  R)
241
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
242
Yojimbo (1961,  Unrated)
243
Shogun Assassin (1980,  R)
244
Secretary (2002,  R)
245
White Palace (1990,  R)
246
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
247
The Fog (1979,  R)
248
Slipstream (2007,  R)
249
The Devil's Advocate (1997,  R)
250
Titus (1999,  R)
251
Chaplin (1992,  PG-13)
252
The Great Dictator (1940,  G)
253
Convict 13 (1920,  Unrated)
254
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
255
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
256
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
257
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
258
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
259
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
260
Back to the Future (1985,  PG)
261
Dead Poets Society (1989,  PG)
262
Being Human (1994,  PG-13)
263
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
264
Weird Science (1985,  PG-13)
265
The Breakfast Club (1985,  R)
266
Blood Simple (1984,  R)
267
Raising Arizona (1987,  PG-13)
268
Miller's Crossing (1990,  R)
269
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
270
The Big Lebowski (1998,  R)
271
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
272
The Ladykillers (1955,  Unrated)
273
The Ladykillers (2004,  R)
274
No Country for Old Men (2007,  R)
275
Burn After Reading (2008,  R)
276
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
277
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
278
House of 1000 Corpses (2003,  R)
279
The Devil's Rejects (2005,  R)
280
Farinelli (1995,  R)
281
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
282
Tape (2001,  R)
Tape
im a sucker for movies played out without much of a set and based purely on dialogue - great film.
283
W. (2008,  PG-13)
284
Hard Candy (2006,  R)
285
Choke (2008,  R)
286
Australia (2008,  PG-13)
287
Flower and Snake '74 (Hana to hebi) (1974,  Unrated)
288
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
289
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
290
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
291
Venus (2006,  R)
292
The Wackness (2008,  R)
293
Gran Torino (2009,  R)
294
Changeling (2008,  R)
295
Nothing Is Private (Towelhead) (2007,  R)
296
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
297
Nobel Son (2008,  R)
298
The Girlfriend Experience (2009,  R)
299
The Ramen Girl (2008,  PG-13)
300
Bottle Shock (2008,  PG-13)
301
Last Chance Harvey (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments