My Favorite Movies
| fb509981411's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shadows (1959, PG) |
|
| 2 |
Faces (1968, PG-13) |
|
| 3 |
Minnie and Moskowitz (1971, PG) |
|
| 4 |
A Woman Under the Influence (1975, R) |
|
| 5 |
Mikey and Nicky (1976, R) |
|
| 6 |
The Killing of a Chinese Bookie (1976, R) |
|
| 7 |
Opening Night (1977, PG-13) |
|
| 8 |
Love Streams (1984, PG-13) |
|
| 9 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 10 |
Mr. Deeds Goes to Town (1936, Unrated) |
|
| 11 |
You Can't Take It with You (1938, Unrated) |
|
| 12 |
Mr. Smith Goes to Washington (1939, Unrated) |
|
| 13 |
Meet John Doe (1941, Unrated) |
|
| 14 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 15 |
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) (1928, Unrated) |
|
| 16 |
Andrei Rublev (1966, Unrated) |
|
| 17 |
Solyaris (Solaris) (1976, Unrated) |
|
| 18 |
Zerkalo (The Mirror) (1975, Unrated) |
|
| 19 |
Punishment Park (1971, R) |
|
| 20 |
Ordet (The Word) (1954, Unrated)More often than not I have read reviews of Ordet in which the one who is reviewing Ordet states that Johanne "thinks he is Jesus Christ," attributing his thinking he is Jesus Christ to him having "gone insane." People are missing the point, just like the "characters" in the film. Johanne is Jesus Christ incarnate. |
|
| 21 |
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961, Unrated) |
|
| 22 |
The Silence (1963, Unrated) |
|
| 23 |
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962, Unrated) |
|
| 24 |
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) (1982, R) |
|
| 25 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956, PG) |
|
| 26 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
| 27 |
The Enigma of Kaspar Hauser (1975, Unrated) |
|
| 28 |
Stroszek (1977, Unrated) |
|
| 29 |
Angst Essen Seele auf (Ali: Fear Eats the Soul) (1974, Unrated) |
|
| 30 |
Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (1972, R) |
|
| 31 |
Blood For Dracula (, R) |
|
| 32 |
Buffalo 66 (1998, R) |
|
| 33 |
The Brown Bunny (2004, Unrated) |
|
| 34 |
La Règle du Jeu (The Rules of the Game) (1950, Unrated) |
|
| 35 |
By Brakhage (, Unrated) |
|
| 36 |
The Night of the Hunter (1955, PG) |
|
| 37 |
Tokyo Story (, Unrated) |
|
| 38 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 39 |
Mutual Appreciation (2005, R) |
|
| 40 |
Naked (1993, Unrated) |
|
| 41 |
Funny Ha Ha (2003, Unrated) |
|
| 42 |
The Puffy Chair (2005, R) |
|
| 43 |
Ivanovo detstvo (Ivan's Childhood)(My Name Is Ivan)(The Youngest Spy) (1962, Unrated) |
|
| 44 |
The Marriage of Maria Braun (, Unrated) |
|
| 45 |
Flesh for Frankenstein (, Unrated) |
|
| 46 |
My Brilliant Career (, G) |
|
| 47 |
Flesh (1968, R) |
|
| 48 |
Safe (1995, R) |
|
| 49 |
Stalker (1979, Unrated) |
|
| 50 |
Mother and Son (1998, Unrated) |
|
| 51 |
Mouchette (1970, Unrated) |
|
| 52 |
Begotten (1991, Unrated) |
|
| 53 |
Equinox Flower (1958, Unrated) |
|
| 54 |
Soshun (Early Spring) (1974, Unrated) |
|
| 55 |
Killer of Sheep (2007, Unrated) |
|
| 56 |
Rules of the Road (1993, Unrated) |
|
| 57 |
Damned if You Don't (1987, Unrated) |
|
| 58 |
Superstar: The Karen Carpenter Story (2001, Unrated) |
|
| 59 |
The Ties That Bind (1985, Unrated) |
|
| 60 |
Trash (1970, Unrated) |
|
| 61 |
Heat (1972, R) |
|
| 62 |
L'Argent (1983, Unrated) |
|
| 63 |
Lancelot of the Lake (1974, Unrated) |
|
| 64 |
Offret (The Sacrifice) (1986, PG) |
|
| 65 |
It Is Fine. Everything Is Fine! (2007, Unrated) |
|
| 66 |
What Is It? (2005, Unrated) |
|
| 67 |
Little Dieter Needs to Fly (1998, Unrated) |
|
| 68 |
Russian Ark (2002, Unrated) |
|
| 69 |
Nuts in May (1976, Unrated) |
|
| 70 |
Grown Ups (1980, Unrated) |
|
| 71 |
Play for Today (Abigail's Party) (1977, PG) |
|
| 72 |
Cremaster 1 (1996, Unrated) |
|
| 73 |
Wanda (1971, PG) |
|
| 74 |
Cremaster 2 (1999, Unrated) |
|
| 75 |
Scum (1977, R) |
|
| 76 |
Made in Britain (1982, PG-13) |
|
| 77 |
Nine Lives (2005, R) |
|
| 78 |
Little Fugitive (The Coney Island Kid ) (1953, Unrated) |
|
| 79 |
Lovers and Lollipops (1956, Unrated) |
|
| 80 |
Weddings and Babies (1958, Unrated) |
|
| 81 |
Quiet City (2007, Unrated) |
|
| 82 |
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) (1973, Unrated) |
|
| 83 |
The Heartbreak Kid (1972, PG) |
|
| 84 |
Heat and Sunlight (1987, R) |
|
| 85 |
In Between Days (2007, Unrated) |
|
| 86 |
Confession (, Unrated) |
|
| 87 |
Les Dames du Bois de Boulogne (Ladies of the Park) (1964, Unrated) |
|
| 88 |
Il Gattopardo (The Leopard) (1963, PG) |
|
| 89 |
Kohayagawa-ke no aki (The End of Summer) (Early Autumn) (1961, Unrated) |
|
| 90 |
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998, Unrated) |
|
| 91 |
Signal Seven (1986, Unrated) |
|
| 92 |
Ten (2003, Unrated) |
|
| 93 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 94 |
Bleak Moments (Loving Moments) (1971, Unrated) |
|
| 95 |
Coming Apart (1969, Unrated) |
|
| 96 |
La Jetée (The Pier) (1962, Unrated) |
|
| 97 |
Sans soleil (Sunless) (1983, R) |
|
| 98 |
Festen (The Celebration) (1998, R) |
|
| 99 |
The Whole Shootin' Match (1978, Unrated) |
|
| 100 |
Quatre nuits d'un rêveur (Four Nights of a Dreamer) (1972, Unrated) |
|
| 101 |
Akibiyori (Late Autumn) (1963, Unrated) |
|
| 102 |
Dear Pillow (, Unrated) |
|
| 103 |
In einem Jahr mit 13 Monden (In a Year with 13 Moons) (1978, Unrated) |
|
| 104 |
Monsieur Verdoux (1947, Unrated) |
|
| 105 |
All the Vermeers in New York (1990, Unrated) |
|
| 106 |
Beeswax (2009, Unrated) |
|
| 107 |
City Lights (1931, Unrated) |
|
| 108 |
Modern Times (1936, Unrated) |
|
| 109 |
Moloch (Molokh) (1999, Unrated) |
|
| 110 |
Father and Son (2004, Unrated) |
|
| 111 |
Team Picture (2007, Unrated) |

































































































