Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb509986794's Rating My Rating
1
About a Boy (2002,  PG-13)
2
High School Musical (2006,  Unrated)
3
High School Musical 2 (2007,  G)
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
The Notebook (2004,  PG-13)
6
Saved! (2004,  PG-13)
7
Sweet November (2001,  PG-13)
8
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
g'ah! channing tatum! <3
9
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
10
Hostel (2006,  R)
11
Uncle Buck (1989,  PG)
12
Saw (2004,  R)
13
Saw II (2005,  R)
14
Saw III (2006,  R)
15
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
16
50 First Dates (2004,  PG-13)
17
American Pie (1999,  R)
American Pie
So funny.
18
American Pie 2 (2001,  R)
19
American Wedding (2003,  R)
20
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
21
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
22
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
23
Billy Madison (1995,  PG-13)
24
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
oh god, so funny
25
Bring It On (2000,  PG-13)
26
Brokeback Mountain (2005,  R)
27
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
28
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
so sad when he loses wilson
29
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
30
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
31
Click (2006,  PG-13)
32
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
funnnny
33
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
34
Cruel Intentions (1999,  R)
35
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
g'ah! a-ma-zing!
36
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
38
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
39
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
g'ah! i love devon sawa. & miss luton dies in an AMAZING way
40
Final Destination 2 (2003,  R)
Final Destination 2
car crash = amazing.
41
Final Destination 3 (2006,  R)
42
Finding Nemo (2003,  G)
43
Freaky Friday (2003,  PG)
44
Ghost (1990,  R)
45
Grease (1978,  PG)
46
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
47
Honey (2003,  PG-13)
Honey
i love jessica alba.
48
I Am Sam (2002,  PG-13)
49
Ice Age (2002,  PG)
50
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
funny
51
Jurassic Park (1993,  PG-13)
52
Just Friends (2005,  PG-13)
53
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49
soo good. so sad
54
Legally Blonde (2001,  PG-13)
55
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
56
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
one of his bests.
57
Mean Girls (2004,  PG-13)
58
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
59
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
60
Pretty Woman (1990,  R)
61
Red Eye (2005,  PG-13)
62
Road Trip (2000,  R)
63
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
64
Scream (1996,  R)
65
Secret Window (2004,  PG-13)
66
Shaun of the Dead (2004,  R)
67
Shrek (2001,  PG)
Shrek
loves it
68
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
Own it. awesome
69
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
70
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
71
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
bahahaha!
72
The Break-Up (2006,  PG-13)
73
The Butterfly Effect (2004,  R)
74
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
oh my god i love this movie.
75
The Grudge (2004,  PG-13)
76
The Hills Have Eyes (2006,  R)
77
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
amazing.
78
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
79
The Sound of Music (1965,  G)
80
The Waterboy (1998,  PG-13)
81
Thirteen (2003,  R)
82
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
83
Tommy Boy (1995,  PG-13)
84
Uptown Girls (2003,  PG-13)
85
Underworld (2003,  R)
86
Waiting (2005,  R)
87
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
kicks ass.
88
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
hilarious
89
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
why johnny depp thought he could do a remake is beyond me.
90
You've Got Mail (1998,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments