My Favorite Movies


  fb510217212's Rating My Rating
1
Stalker (1979,  Unrated)
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
3
Casablanca (1943,  Unrated)
4
La Ronde (Circle of Love) (1964,  Unrated)
5
Donnie Darko (2001,  R)
6
True Romance (1993,  R)
7
Snow Falling on Cedars (1999,  PG-13)
8
Titus (1999,  R)
9
La Strada (The Road) (1954,  PG)
10
Il Grido (The Cry) (1957,  Unrated)
11
2046 (2005,  R)
12
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994,  Unrated)
13
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
14
13 Conversations About One Thing (2001,  R)
15
The Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (The Lovers from the North Pole) (1998,  R)
16
Abril Despedaçado (Behind the Sun) (2001,  PG-13)
17
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
18
El Topo (1970,  Unrated)
19
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
20
Till Human Voices Wake Us (2003,  R)
21
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
22
Looking for Richard (1996,  PG-13)
23
House of Sand (Casa de Areia) (2006,  R)
24
Crash (2004,  R)
25
Efter brylluppet (After the Wedding) (2006,  R)
26
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
27
It's All About Love (,  R)
28
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
29
Hamlet (1996,  PG-13)
30
Touch of Evil (1958,  PG-13)
31
The New World (2005,  PG-13)
32
Washington Heights (2002,  R)
33
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
34
Napoléon (1929,  Unrated)
35
Psycho (1960,  R)
36
The King Is Alive (2001,  R)
37
Lucrezia Borgia (1937,  Unrated)
38
L'Enfer (2005,  Unrated)
39
The Godfather (1972,  R)
40
Magnolia (1999,  R)
41
El Aura (The Aura) (2006,  Unrated)
42
Knafayim Shvurot (Broken Wings) (2002,  R)
43
The Circle (Dayereh) (2001,  R)
44
Uzak (Distant) (2004,  Unrated)
45
Badkonake sefid (The White Balloon) (1995,  Unrated)
46
The Godfather, Part II (1974,  R)
47
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
48
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
49
The Business of Strangers (2001,  R)
50
The Holy Girl (La Nina Santa) (2005,  R)
51
Chacun son cinéma (To Each His Cinema) (2007,  Unrated)
52
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) (1951,  Unrated)
53
Zerkalo (Le Miroir) (,  Unrated)
54
The Killing (1956) (,  Unrated)
55
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
56
Lost In Translation (2003,  R)
57
Delicatessen (1991,  R)
58
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
59
Mulholland Drive (2001,  R)
60
The Usual Suspects (1995,  R)
61
The Exorcist (1973,  R)
62
The Crow (1994,  R)
63
Taxi Driver (1976,  R)
64
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
65
Memento (2000,  R)
66
Love Actually (2003,  R)
67
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
68
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
69
Reconstruction (2004,  PG-13)
70
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
71
Modern Times (1936,  Unrated)
72
City Lights (1931,  Unrated)
73
Noqoyqatsi Life as War (,  PG)
74
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
75
Sansho the Bailiff (1954,  Unrated)
76
Across the Universe (2007,  PG-13)
77
Dark City (1998,  R)
78
Obchod na Korze (The Shop On Main Street) (A Shop on the High Street) (1966,  Unrated)
79
Umberto D. (1952,  Unrated)
80
Caótica Ana (Chaotic Ana) (2007,  Unrated)
81
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) (1973,  Unrated)
82
Cache (Hidden) (2005,  R)
83
El Sur (The South) (1988,  Unrated)
84
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
85
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
86
I Soliti Ignoti (Big Deal on Madonna Street) (The Usual Unidentified Thieves) (1960,  Unrated)
87
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) (1958,  Unrated)
88
Bobby (2006,  R)
89
The Education of Fairies (La Educacion de las hadas) (2006,  Unrated)
90
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
91
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
92
Play (2005,  Unrated)
93
La Ultima mirada (2006,  Unrated)
94
Midaq Alley (1998,  Unrated)
95
Session 9 (2001,  R)
96
Insomnia (1998,  Unrated)
97
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
98
Babel (2006,  R)
99
Casino (1995,  R)
100
Schindler's List (1993,  R)
101
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
102
La Vida secreta de las palabras (The Secret Life of Words) (2006,  Unrated)
103
Senki (Shadows) (2007,  Unrated)
104
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
105
Allegro (2006,  Unrated)
106
[Rec] (2007,  R)
107
Adrift in Manhattan (2007,  R)
108
Iklimler (Climates) (The Climate) (2006,  Unrated)
109
Izgnanie (The Banishment) (2007,  Unrated)
110
Üç Maymun (Three Monkeys) (2008,  Unrated)
111
New York, I Love You (2009,  R)
112
A Short Film About Killing (1988,  Unrated)
113
Luna Papa (Moon Father) (2000,  Unrated)
114
Tuvalu (1999,  Unrated)
115
Absurdistan (2008,  Unrated)
116
Shirin (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments