Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb511129526's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
3
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
4
About a Boy (2002,  PG-13)
5
Almost Famous (2000,  R)
6
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
7
American Beauty (1999,  R)
8
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
9
Armageddon (1998,  PG-13)
10
Babel (2006,  R)
11
Beauty and the Beast (1991,  G)
12
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
13
Big Fish (2003,  PG-13)
14
Blood Diamond (2006,  R)
15
Blow (2001,  R)
16
Casablanca (1943,  PG)
17
Cinderella (1950,  G)
18
City of Angels (1998,  PG-13)
19
Constantine (2005,  R)
20
Cool Runnings (1993,  PG)
21
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
22
Crash (2004,  R)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Dogma (1999,  R)
25
Donnie Darko (2001,  R)
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
awesome
28
Elf (2003,  PG)
29
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
30
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
31
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
32
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
33
Fight Club (1999,  R)
34
Finding Neverland (2004,  PG)
35
Finding Nemo (2003,  G)
36
Forrest Gump (1994,  PG-13)
37
Garden State (2004,  R)
38
Ghost (1990,  R)
39
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
40
Girl, Interrupted (1999,  R)
41
Gladiator (2000,  R)
42
Gone With the Wind (1939,  G)
43
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
44
Good Will Hunting (1997,  R)
45
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
46
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
47
High Fidelity (2000,  R)
48
Home Alone (1990,  PG)
49
Hook (1991,  PG)
50
Hot Fuzz (2007,  R)
51
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
52
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
53
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
54
I Heart Huckabees (2004,  R)
55
Ice Age (2002,  PG)
56
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
57
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
58
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
it would be very good but clive owen is in it
59
Interview with the Vampire (1994,  R)
60
Labyrinth (1986,  PG)
61
Ladder 49 (2004,  PG-13)
62
Legally Blonde (2001,  PG-13)
63
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
64
Liar Liar (1997,  PG-13)
65
Little Miss Sunshine (2006,  R)
66
Lord of War (2005,  R)
67
Lost In Translation (2003,  R)
68
Love Actually (2003,  R)
69
Lucky Number Slevin (2006,  R)
70
Madagascar (2005,  PG)
71
Man on Fire (2004,  R)
72
Mean Girls (2004,  PG-13)
73
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
74
Memento (2000,  R)
75
Men in Black (1997,  PG-13)
76
Men in Black II (2002,  PG-13)
77
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
78
Minority Report (2002,  PG-13)
79
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
80
Monsters, Inc. (2001,  G)
81
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
82
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
83
Mulan (1998,  G)
84
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
85
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
86
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
87
Notting Hill (1999,  PG-13)
88
Old School (2003,  R)
89
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
90
Pretty Woman (1990,  R)
91
Pride and Prejudice (2005,  PG)
92
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
93
Pulp Fiction (1994,  R)
94
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
95
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
96
Rounders (1998,  R)
97
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
98
Schindler's List (1993,  R)
99
School of Rock (2003,  PG-13)
100
Serendipity (2001,  PG-13)
101
Seven (Se7en) (1995,  R)
102
Shaun of the Dead (2004,  R)
103
Sleeping Beauty (1959,  G)
104
Sleepy Hollow (1999,  R)
105
Snatch (2001,  R)
106
Spaceballs (1987,  PG)
107
Stand by Me (1986,  R)
108
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
109
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
110
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
111
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
112
Steel Magnolias (1989,  PG)
113
Step Up (2006,  PG-13)
114
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
wonderful
115
Superbad (2007,  R)
116
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
117
Thank You For Smoking (2006,  R)
118
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
119
The Big Lebowski (1998,  R)
120
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
121
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
122
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
123
The Color Purple (1985,  PG-13)
124
The Crow (1994,  R)
125
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
126
The Fifth Element (1997,  PG-13)
127
The Goonies (1985,  PG)
128
The Green Mile (1999,  R)
129
The Lion King (1994,  G)
130
The Little Mermaid (1989,  G)
131
The Lord of the Rings (1978,  PG)
132
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
133
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
134
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
135
The Lost Boys (1987,  R)
136
The Matrix (1999,  R)
137
The Mask (1994,  PG-13)
138
The Mummy (1999,  PG-13)
139
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton is beautifully wierd
140
The Notebook (2004,  PG-13)
141
The Pacifier (2005,  PG)
142
The Pianist (2002,  R)
143
The Prestige (2006,  PG-13)
144
The Princess Bride (1987,  PG)
145
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
146
The Rock (1996,  R)
147
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
148
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
149
The Shawshank Redemption (1994,  R)
150
The Shining (1980,  R)
151
The Silence of the Lambs (1991,  R)
152
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
153
The Usual Suspects (1995,  R)
154
The Village (2004,  PG-13)
155
The Waterboy (1998,  PG-13)
156
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
157
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
158
The Wizard of Oz (1939,  G)
159
There's Something About Mary (1998,  R)
160
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
161
Titanic (1997,  PG-13)
162
Toy Story (1995,  G)
163
Trainspotting (1996,  R)
164
Transformers (2007,  PG-13)
165
True Romance (1993,  R)
166
Waiting (2005,  R)
167
Walk the Line (2005,  PG-13)
168
Wayne's World (1992,  PG-13)
169
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
170
When Harry Met Sally (1989,  R)
171
White Chicks (2004,  PG-13)
172
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
173
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
174
You've Got Mail (1998,  PG)
175
Zoolander (2001,  PG-13)
176
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments