My Favorite Movies
| fb511409210's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Young at Heart (Young@Heart) (2007, PG) |
|
| 2 |
The Trip (2003, R) |
|
| 3 |
Lilies (1996, R) |
|
| 4 |
Marvin's Room (1996, PG-13) |
|
| 5 |
Hoffa (1992, R) |
|
| 6 |
Everybody's All-American (1988, R) |
|
| 7 |
It's My Party (1996, R) |
|
| 8 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 9 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 10 |
The Ref (1994, R) |
|
| 11 |
Home for the Holidays (1995, PG-13) |
|
| 12 |
Under the Same Moon (La Misma Luna) (2008, PG-13) |
|
| 13 |
Gross Anatomy (1989, PG-13) |
|
| 14 |
Eve's Bayou (1996, R) |
|
| 15 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 16 |
Sixty Six (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Religulous (2008, R) |
|
| 18 |
Equality U (2008, Unrated) |
|
| 19 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 20 |
Frost/Nixon (2008, R) |
|
| 21 |
Trouble the Water (2008, Unrated)
An excellent, moving film that will anger, sadden, and ultimately inspire the viewer. Much has been said about the quality of the camera-work; more important, however, is not HOW it was filmed, but the images captured on the film itself, and what is represented by those images. I will definitely be rooting for this amazing film to take home the Oscar for Best Documentary. |
|
| 22 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 23 |
Arthur (1981, PG) |
|
| 24 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 25 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 26 |
The Visitor (2008, PG-13) |
|
| 27 |
Clapham Junction (2007, Unrated) |
|
| 28 |
Tru Loved (2008, R) |
|
| 29 |
The Exonerated (2005, Unrated) |
|
| 30 |
Every Little Step (2009, PG-13) |
|
| 31 |
Burn After Reading (2008, R) |
|
| 32 |
Sex Positive (2009, R) |
|
| 33 |
Brüno (Bruno) (2009, R) |
































