My Favorite Movies

  fb511736219's Rating My Rating
1
Yojimbo (1961,  Unrated)
Click to Rate
2
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
3
Un Air de Famille (1997,  Unrated)
Click to Rate
4
Where Eagles Dare (1968,  PG)
Click to Rate
5
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
6
Tokyo Drifter (1966,  Unrated)
Click to Rate
7
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
Click to Rate
8
The Quest (1996,  PG-13)
Click to Rate
9
The Man in the Gray Flannel Suit (1956,  Unrated)
Click to Rate
10
The Longest Day (1962,  G)
Click to Rate
11
The Hunt for Red October (1990,  PG)
Click to Rate
12
The Guns of Navarone (1961,  PG)
Click to Rate
13
The Great Escape (1963,  Unrated)
Click to Rate
14
The Four Feathers (2002,  PG-13)
Click to Rate
15
The Eagle Has Landed (1976,  PG)
Click to Rate
16
The Big Red One (1980,  PG)
Click to Rate
17
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
18
The 13th Warrior (1999,  R)
Click to Rate
19
Sympathy for the Underdog (2005,  Unrated)
Click to Rate
20
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
Click to Rate
21
Swept Away (Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'agosto) (1974,  R)
Click to Rate
22
Sonatine (Sonachine) (1993,  R)
Click to Rate
23
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
Click to Rate
24
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
Click to Rate
25
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
26
Sanjuro (1962,  PG-13)
Click to Rate
27
Ronin (1998,  R)
Click to Rate
28
Platoon (1967,  R)
Click to Rate
29
Payback (1999) (1999,  R)
Click to Rate
30
Patton (1970,  PG)
Click to Rate
31
Once Upon a Time in the West (1969,  PG)
Click to Rate
32
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) (2003,  R)
Click to Rate
33
The Million Dollar Hotel (2001,  R)
Click to Rate
34
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
35
March Or Die (1977,  Unrated)
Click to Rate
36
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
37
Les Trois frères (The Three Brothers) (1995,  Unrated)
Click to Rate
38
Brother (2000,  R)
Click to Rate
39
Legionnaire (1998,  R)
Click to Rate
40
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
41
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
Click to Rate
42
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
43
Kelly's Heroes (1970,  PG)
Click to Rate
44
Hell Is For Heroes (1962,  Unrated)
Click to Rate
45
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
46
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Click to Rate
47
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
48
Detroit Rock City (1999,  R)
Click to Rate
49
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Click to Rate
50
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
Click to Rate
51
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
Click to Rate
52
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
Click to Rate
53
A Midnight Clear (1992,  R)
Click to Rate
54
A Bridge Too Far (1977,  PG)
Click to Rate
55
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
56
Harakiri (1962,  Unrated)
Click to Rate
57