My Favorite Movies


  fb512194972's Rating My Rating
1
Die 3groschenoper (The Threepenny Opera) (The Beggar's Opera) (,  Unrated)
2
La Petite Aurore l'enfant martyre (Little Aurore's Tragedy) (1952,  Unrated)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
The Goonies (1985,  PG)
5
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
6
Mac and Me (1988,  PG)
7
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
8
Flodder (Welfare Party) (1986,  Unrated)
9
Flodder in Amerika! (Flodder 2) (1992,  Unrated)
10
Flodder 3 (Flodder Forever) (1995,  Unrated)
11
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
12
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
13
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
14
Jurassic Park (1993,  PG-13)
15
Arachnophobia (1990,  PG-13)
16
Ghost (1990,  R)
17
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
18
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
19
The NeverEnding Story (1984,  PG)
20
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
21
The Tunnel (Der Tunnel) (2001,  Unrated)
22
Tommy Tricker and the Stamp Traveller (1988,  G)
23
The Return of Tommy Tricker (1994,  Unrated)
24
The Witches (1990,  PG)
25
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) (1986,  G)
26
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
27
Titanic (1997,  PG-13)
28
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
29
The Butterfly Effect (2004,  R)
30
Click (2006,  PG-13)
31
Boys on the Side (1995,  R)
32
Empire Records (1995,  PG-13)
33
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
34
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
35
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
36
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
37
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
38
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
39
Latter Days (2004,  Unrated)
40
A Very Natural Thing (1974,  R)
41
Eating Out (2004,  Unrated)
42
Another Gay Movie (2006,  Unrated)
43
American Pie (1999,  R)
44
American Pie 2 (2001,  R)
45
Scary Movie (2000,  R)
46
Scary Movie 2 (2001,  R)
47
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
48
Final Destination (2000,  R)
49
Final Destination 2 (2003,  R)
50
Nico and Dani (Krámpack) (2000,  R)
51
Presque rien (Come Undone) (2000,  Unrated)
52
Juste une question d'amour (Just a Question of Love) (2000,  Unrated)
53
Ma vraie vie ŕ Rouen (My Life on Ice) (2003,  Unrated)
54
Cowboys & Angels (2003,  Unrated)
55
Sugar (2004,  R)
56
The Exorcist (1973,  R)
57
Beautiful Thing (1996,  R)
58
Get Real (1999,  R)
59
The Rescuers Down Under (1990,  G)
60
Poltergay (2006,  Unrated)
61
For A Lost Soldier (1993,  Unrated)
62
Sister Act (1992,  PG)
63
Hook (1991,  PG)
64
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
65
Aladdin (1992,  Unrated)
66
Cocoon (1985,  PG-13)
67
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
68
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
69
The Blue Lagoon (1980,  R)
70
The Devil's Own (1997,  R)
71
Brokeback Mountain (2005,  R)
72
Hocus Pocus (1993,  PG)
73
Beethoven (1992,  PG)
74
Home Alone (1990,  PG)
75
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
76
Boys Don't Cry (1999,  R)
77
Dennis the Menace (1993,  PG)
78
Cruising Bar (Meet Market) (1989,  Unrated)
79
Anaconda (1997,  PG-13)
80
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
81
My Girl (1991,  PG)
82
My Girl 2 (1996,  PG)
83
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
84
Bless the Beasts & Children (1971,  Unrated)
85
Summer Storm (Sommersturm) (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments