My Favorite Movies


  fb513231621's Rating My Rating
1
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
2
Coffy (1973,  R)
3
Soylent Green (1973,  PG)
4
Heavy Traffic (1973,  R)
5
Suspiria (1977,  R)
6
The Sorcerers (1967,  Unrated)
7
Poor Cow (1967,  Unrated)
8
Barbarella (1968,  PG)
9
Britannia Hospital (2001,  R)
10
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
11
Valerie and Her Week of Wonders (1970,  Unrated)
12
The Mephisto Waltz (1971,  R)
13
The Harder They Come (1973,  R)
14
Blacula (1972,  PG)
15
Foxy Brown (1974,  R)
16
Superfly (1972,  R)
17
Bullitt (1968,  PG)
18
Blade Runner (1982,  R)
19
Midnight Express (1978,  R)
20
El Topo (1970,  Unrated)
21
Sie tötete in Ekstase (She Killed in Ecstasy) (1971,  Unrated)
22
Deep Red (Profondo rosso) (The Hatchet Murders) (1975,  R)
23
Bedazzled (1967,  PG)
24
Duel (1972,  PG)
25
Beat Girl (Wild for Kicks) (1960,  Unrated)
26
The Wizard Of Gore (1970,  Unrated)
27
Death Wish (1974,  R)
28
Femina ridens (The Frightened Woman) (The Laughing Woman) (1971,  Unrated)
29
Venus in Furs (1970,  R)
30
Logan's Run (1976,  PG)
31
Demon Seed (1977,  R)
32
Silent Running (1971,  G)
33
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
34
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
35
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) (2005,  R)
36
Joshuu sasori: Kemono-beya (Female Prisoner Scorpion: Beast Stable) (1973,  Unrated)
37
Sex & Fury (1973,  R)
38
The Pinky Violence Collection: Delinquent Girl Boss: Worthless to Confess (1971,  Unrated)
39
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
40
Tenebre, (Unsane) (1982,  Unrated)
41
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971,  PG)
42
E tu vivrai nel terrore - L'aldilŕ (The Beyond) (1981,  Unrated)
43
Black Cat (Gatto nero) (1981,  R)
44
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
45
Flavia the Heretic (1974,  Unrated)
46
Killer Nun (1982,  Unrated)
47
Daisies (Sedmikrasky) (1966,  Unrated)
48
Myra Breckinridge (1970,  R)
49
Rosemary's Baby (1968,  R)
50
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
51
The Tenant (1976,  R)
52
Repulsion (1965,  Unrated)
53
Nóz w Wodzie (Knife in the Water) (1962,  Unrated)
54
The Magic Christian (1970,  PG)
55
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
56
The Stuff (1985,  R)
57
La Tarantola dal Ventre Nero (Black Belly of the Tarantula) (1972,  R)
58
The Fly (1986,  R)
59
Videodrome (1983,  R)
60
The Dead Zone (1983,  R)
61
Scanners (1981,  R)
62
Dead Ringers (1988,  R)
63
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) (1975,  R)
64
Rabid (1979,  R)
65
The Adventures of Mark Twain (1985,  G)
66
Fantastic Voyage (1966,  PG)
67
La Plančte Sauvage (The Savage Planet) (The Fantastic Planet) (Planet of Incredible Creatures) (1999,  PG)
68
Black Shampoo (1976,  PG-13)
69
Cleopatra Jones (1973,  PG)
70
Carrie (2002,  Unrated)
71
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
72
Beyond the Valley of the Dolls (1970,  NC-17)
73
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
74
The Wicker Man (1973,  R)
75
Dawn of the Dead (1979,  R)
76
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
77
Day of the Dead (1985,  Unrated)
78
Halloween (1978,  R)
79
The Changeling (1980,  R)
80
Quatermass and the Pit (Five Million Years to Earth)(The Mind Benders) (1967,  Unrated)
81
Baba Yaga (Kiss Me Kill Me) (The Devil Witch) (1973,  Unrated)
82
L'Ultimo treno della notte (Night Train Murders)(Xmas Massacre)(Don't Ride on Late Night Trains) (1975,  R)
83
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
84
Dracula Has Risen from the Grave (1969,  Unrated)
85
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
86
The House That Dripped Blood (1971,  PG)
87
An American Werewolf in London (1981,  R)
88
The Masque of the Red Death (1964,  R)
89
Giornata nera per l'ariete (Evil Fingers) (The Fifth Cord) (1971,  Unrated)
90
Blood on Satan's Claw (1970,  Unrated)
91
The Velvet Vampire (1971,  Unrated)
92
The Driller Killer (1979,  Unrated)
93
Scream, Blacula, Scream! (1973,  PG)
94
Black Christmas (1974,  R)
95
Basket Case (1982,  R)
96
Twisted Nerve (1968,  Unrated)
97
The Ruling Class (1972,  PG)
98
The Committee (2005,  Unrated)
99
The Trip (1967,  R)
100
Wonderwall (1969,  Unrated)
101
Village of the Damned (1960,  R)
102
Il portiere di notte (The Night Porter) (1974,  R)
103
Caligola (Caligula) (Edited Version) (1979,  R)
104
The Blood of Fu Manchu (1968,  PG)
105
The Brides of Fu Manchu (1966,  Unrated)
106
The Vengeance of Fu Manchu (1967,  Unrated)
107
Planet of the Apes (1968,  PG)
108
Shogun Assassin (1980,  R)
109
The Andromeda Strain (1971,  G)
110
TRON (1982,  PG)
111
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
112
THX 1138 (1971,  PG)
113
A Clockwork Orange (1971,  R)
114
Vanishing Point (1971,  R)
115
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
116
The Cars That Ate Paris (1974,  PG)
117
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
118
Rita, Sue and Bob Too (1986,  R)
119
Georgy Girl (1966,  Unrated)
120
Up the Junction (1968,  R)
121
Billy Liar (1963,  Unrated)
122
Kes (1969,  PG-13)
123
Scum (1977,  R)
124
The System (The Girl-Getters) (1964,  Unrated)
125
The Family Way (1966,  Unrated)
126
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
127
The Thing (1982,  R)
128
Christine (1983,  R)
129
Village of the Damned (1995,  R)
130
They Live (1988,  R)
131
The Fog (1979,  R)
132
Lord of the Flies (1963,  Unrated)
133
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
134
Made in Britain (1982,  PG-13)
135
Psycho (1960,  R)
136
The Birds (1963,  PG-13)
137
Vertigo (1958,  PG)
138
Dial M for Murder (1954,  PG)
139
Rebecca (1940,  Unrated)
140
Marnie (1964,  PG)
141
Sanatorium pod Klepsydra (The Hour-Glass Sanatorium) (The Sandglass) (1973,  Unrated)
142
The Plague Dogs (1982,  PG)
143
Gandahar (Light Years) (1988,  PG)
144
Time Masters (Les Maîtres du temps) (1982,  Unrated)
145
Return to Oz (1985,  PG)
146
Naked (1993,  Unrated)
147
Play for Today (Abigail's Party) (1977,  PG)
148
Excalibur (1981,  R)
149
Alfie (1966,  PG)
150
Re-Animator (1985,  R)
151
Easy Rider (1969,  R)
152
Performance (1970,  R)
153
Audrey Rose (1977,  PG)
154
Salem's Lot (1979,  PG)
155
Westworld (1973,  PG)
156
Futureworld (1976,  PG)
157
Jacob's Ladder (1990,  R)
158
Fright Night (1985,  R)
159
Switchblade Sisters (1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments