My Favorite Movies


  fb513633095's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Avalon (2001,  R)
6
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
7
Dogville (2003,  R)
8
The Hours (2002,  PG-13)
9
The Fountain (2006,  PG-13)
10
Hero (2004,  PG-13)
11
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
12
Perfect Blue (1999,  R)
13
Eyes Wide Shut (1999,  R)
14
When Harry Met Sally (1989,  R)
15
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
16
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
17
Rocky (1976,  PG)
18
Gladiator (2000,  R)
19
The Fugitive (1993,  PG-13)
20
Schindler's List (1993,  R)
21
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
22
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
23
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
24
A Scanner Darkly (2006,  R)
25
Requiem for a Dream (2000,  R)
26
Army of Darkness (1993,  R)
27
Soldier (1998,  R)
28
Victory (Escape to Victory) (1981,  PG)
29
The Execution (1985,  Unrated)
30
Superman II (1981,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments