My Favorite Movies


  fb515274190's Rating My Rating
1
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
C.R.A.Z.Y. (Crazy)
Fabulous film! Beautiful story of sexual self-discovery and family dynamics. It's so wonderful to see a quebecois film get so much attention and positive critical acclaim. The soundtrack is rockin' and yes, Marc-Andre is beautiful, as well as being a wonderful actor! Very strong, authentic performances by the entire cast!!
2
Harold and Maude (1971,  PG)
3
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
Beautiful, beautiful, beautiful, bold, energetic, funny, fabulous rock n' roll songs abound - JCM is divine!!!! Gorgeous animated vignette during "origin of love." I can't recommend this movie enough!!! This is a wonderful work of art!!!
4
Annie Hall (1977,  PG)
5
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
6
Carrington (1995,  R)
7
Heathers (1988,  R)
8
200 Motels (1971,  R)
9
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
10
Best in Show (2000,  PG-13)
11
Waiting for Guffman (1996,  R)
12
This Is Spinal Tap (1984,  R)
13
Rob Roy (1995,  R)
14
Bananas (1971,  PG-13)
15
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
16
Gilda (1946,  PG)
17
Crumb (1995,  R)
18
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film (,  R)
19
End of the Century - The Story of the Ramones (2004,  Unrated)
20
Rock 'n' Roll High School (1979,  PG)
21
American Splendor (2003,  R)
22
The Piano (1993,  R)
23
Play It Again, Sam (1972,  PG)
24
An Angel at My Table (1990,  R)
25
Holy Smoke! (2000,  R)
26
A Clockwork Orange (1971,  R)
27
Sweet and Lowdown (1999,  PG-13)
28
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
29
Alice's Restaurant (1969,  R)
30
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
31
The Goodbye Girl (1977,  PG)
32
Freaky Friday (1976,  G)
33
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
34
Why Shoot the Teacher? (1977,  PG)
35
About a Boy (2002,  PG-13)
36
The Hours (2002,  PG-13)
37
The Front (1976,  PG)
38
Radio Days (1987,  PG)
39
Mermaids (1990,  PG-13)
40
Little Women (1994,  PG)
41
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
42
Welcome Home Roxy Carmichael (1990,  PG-13)
43
Ed Wood (1994,  R)
44
Shag (1989,  PG)
45
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
46
Taxi Driver (1976,  R)
47
All the President's Men (1976,  R)
48
Midnight Cowboy (1969,  R)
49
Fame (1980,  R)
50
Hairspray (1988,  PG)
51
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
52
Labyrinth (1986,  PG)
53
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
54
When Harry Met Sally (1989,  R)
55
Oscar (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments