My Favorite Movies


  fb515720510's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
American History X (1998,  R)
3
Babel (2006,  R)
4
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
5
Dazed and Confused (1993,  R)
6
Hook (1991,  PG)
7
The Pagemaster (1994,  PG)
8
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
9
Girl, Interrupted (1999,  R)
10
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
13
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
14
Back to the Future (1985,  PG)
15
Big Fish (2003,  PG-13)
16
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
17
Cool Runnings (1993,  PG)
18
Crash (2004,  R)
19
Disturbia (2007,  PG-13)
20
Dogma (1999,  R)
21
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
22
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
23
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
24
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
25
Garden State (2004,  R)
26
Ghost (1990,  R)
27
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
28
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
30
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
34
Home Alone (1990,  PG)
35
I Heart Huckabees (2004,  R)
36
Inside Man (2006,  R)
37
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
38
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
39
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
40
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
41
Man on Fire (2004,  R)
42
Jurassic Park (1993,  PG-13)
43
Labyrinth (1986,  PG)
44
Love Actually (2003,  R)
45
Mean Girls (2004,  PG-13)
46
Memento (2000,  R)
47
Monsters, Inc. (2001,  G)
48
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
49
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
50
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
51
Mulan (1998,  G)
52
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
53
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
54
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
55
Night at the Museum (2006,  PG)
56
Office Space (1999,  R)
57
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
58
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
61
Pretty Woman (1990,  R)
62
Pulp Fiction (1994,  R)
63
Requiem for a Dream (2000,  R)
64
Reservoir Dogs (1992,  R)
65
Road Trip (2000,  R)
66
School of Rock (2003,  PG-13)
67
Secret Window (2004,  PG-13)
68
My Life Without Me (2003,  R)
69
Seven (Se7en) (1995,  R)
70
Sin City (2005,  R)
71
Sleeping Beauty (1959,  G)
72
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
73
Speed (1994,  R)
74
The Notebook (2004,  PG-13)
75
Spider-Man (2002,  PG-13)
76
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
77
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
78
Stand by Me (1986,  R)
79
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
80
The Breakfast Club (1985,  R)
81
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
82
The Fifth Element (1997,  PG-13)
83
The Goonies (1985,  PG)
84
The Incredibles (2004,  PG)
85
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
87
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
88
The Passion of the Christ (2004,  R)
89
The Princess Bride (1987,  PG)
90
The Shawshank Redemption (1994,  R)
91
The Silence of the Lambs (1991,  R)
92
The Truman Show (1998,  PG)
93
The Usual Suspects (1995,  R)
94
The Wizard of Oz (1939,  G)
95
Titanic (1997,  PG-13)
96
Toy Story (1995,  G)
97
Trainspotting (1996,  R)
98
Transformers (2007,  PG-13)
99
Vanilla Sky (2001,  R)
100
Wayne's World (1992,  PG-13)
101
X-Men (2000,  PG-13)
102
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
103
X2 (2003,  PG-13)
104
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
105
The Mighty Ducks (1992,  PG)
106
The Little Rascals (1994,  PG)
107
My Girl (1991,  PG)
108
My Girl 2 (1996,  PG)
109
Bobby (2006,  R)
110
Now and Then (1995,  PG-13)
111
Milk & Money (1996,  Unrated)
112
Cats & Dogs (2001,  PG)
113
Richie Rich (1994,  PG)
114
Hocus Pocus (1993,  PG)
115
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
116
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
117
Delicatessen (1991,  R)
118
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
119
Pirate Radio (The Boat That Rocked) (2009,  R)
120
V for Vendetta (2006,  R)
121
This Is Spinal Tap (1984,  R)
122
Best in Show (2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments