My Favorite Movies


  fb515839617's Rating My Rating
1
Alien (1979,  R)
2
American Beauty (1999,  R)
3
American History X (1998,  R)
4
American Psycho (2000,  R)
5
Apocalypse Now (1979,  R)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Big Fish (2003,  PG-13)
8
Casino (1995,  R)
9
Casablanca (1943,  PG)
10
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
11
Cry Baby (1990,  PG-13)
12
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
13
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
14
Fight Club (1999,  R)
15
Finding Nemo (2003,  G)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
18
Girl, Interrupted (1999,  R)
19
Gone With the Wind (1939,  G)
20
Halloween (1978,  R)
21
Ice Age (2002,  PG)
22
Inside Man (2006,  R)
23
Interview with the Vampire (1994,  R)
24
King Kong (2005,  PG-13)
25
Little Miss Sunshine (2006,  R)
26
Lost In Translation (2003,  R)
27
Man on Fire (2004,  R)
28
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
29
Memento (2000,  R)
30
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
31
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
32
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
33
Schindler's List (1993,  R)
34
Seven (Se7en) (1995,  R)
35
Shaun of the Dead (2004,  R)
36
Snatch (2001,  R)
37
Taxi Driver (1976,  R)
38
The Big Lebowski (1998,  R)
39
The Color Purple (1985,  PG-13)
40
The Godfather (1972,  R)
41
The Matrix (1999,  R)
42
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
43
V for Vendetta (2006,  R)
44
Little Man Tate (1991,  PG)
45
Twin Peaks - Fire Walk with Me (,  R)
46
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
47
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
48
The Silence of the Lambs (1991,  R)
49
Pandora's Box (1929,  Unrated)
50
Metropolis (1927,  Unrated)
51
To Be or Not to Be (1942,  PG)
52
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
53
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
54
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
55
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
56
Dracula (1931,  Unrated)
57
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
58
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
59
Why We Fight World War II - Prelude to War & The Nazis Strike (,  Unrated)
60
The Love Parade (1929,  Unrated)
61
The Merry Widow (1934,  Unrated)
62
Die weiße Hölle vom Piz Palü (The White Hell of Pitz Palu) (1929,  Unrated)
63
The Love of Jeanne Ney (1927,  Unrated)
64
Biograph Shorts (1909,  Unrated)
65
The Battle Of The Sexes (1928,  Unrated)
66
Abraham Lincoln (1930,  Unrated)
67
The Mark of Zorro (1920,  Unrated)
68
The Black Pirate (1926,  Unrated)
69
Faust (1926,  Unrated)
70
Phantom (1922,  PG-13)
71
Twice in a Lifetime (1985,  R)
72
Maybe... Maybe Not (Der Bewegte Mann) (The Most Desired Man) (1994,  R)
73
Dr. Mabuse the Gambler (1922,  Unrated)
74
M (1931) (,  Unrated)
75
Annie Hall (1977,  PG)
76
Manhattan (1979,  R)
77
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
78
Scoop (2006,  PG-13)
79
Le Procès (The Trial) (1962,  Unrated)
80
Citizen Kane (1941,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments