My Favorite Movies


  fb515945530's Rating My Rating
1
Woman on Top (2000,  R)
Woman on Top
Cute story(brazilian Amelie), it´s about food, and the soundtrack is awesome.
What else dod You want?
2
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
My first experience with the heavenly Gustavo Santaolalla.
Don´t miss his album "Ronroco".
The movie is excellent, huge ambience, South-America calling...
3
Macskafogó (Cat City) (1989,  Unrated)
Macskafogó (Cat City)
legjobb.izgalommal varjuk a folytatast.
4
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
My numberone from the year that i was born. Simply my numberone.
Inspired my shoes style taste and never will disappear from my subconscious.
5
Scrooged (1988,  PG-13)
Scrooged
Yeah yeah yeah!
Spooky, unusual Christmas movie. I watch it every year around December.
Bill Murray rocks!
6
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
BILL MURRAY AND ANDIE MACDOWELL ROCKS...she´s almost in every favourite movie of mine... anyway Bill Murray is huge in this movie!
7
Dinner with Friends (2001,  R)
Dinner with Friends
If You like Bergman and are curious about how did americans adopt the themes of this swedish genious of "superrealistic-tastes-like-life" story making, You shouldn´t miss this film, available on DVD only. My all time favourite.
8
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien
One of my TOP10 movies.
If You are reading my reviews, You see, the first for me to a good movie is a big amount of typical and calling ambience. Second is good soundtrack, third is story and meaning.
This movie gives all.
9
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
Christmas favourite moodmaker, lovely soundtrack, nice laughs from my childhood.
Note: John Williams is repeating his self from this movie on. If You want to hear him original and constantly true, listen to this soundtrack, and You´ll find the musical themes of Harry Potter and The Terminal.
10
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment)
This story got me right before a journey to France, and i lived every moment of the movie. Thanks a lot.
That´s somewhere in my TOP5 favourites.
11
Brimstone and Treacle (1982,  R)
Brimstone and Treacle
Wooooooooooow.
Sting.
And if you don´t especially watch for him, you´ll get a boneshaking english movie about what can go wrong in your mind, and how dangerous alienation can get.
12
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh) (1976,  Unrated)
L'aile ou la cuisse (The Wing and the Thigh)
My second favourite de Funes movie, all about food. That´s what i love about a movie a lot.
13
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
De Niro when he´s starting up method-acting (actually living for weeks as his character does, before shooting the movie) and he´s fresh, handsome and weird. Great soundtrack
14
La soupe aux choux (1981,  Unrated)
La soupe aux choux
My favourite de Funes movie, with so much love and fun in it.
15
The Grotesque (Gentlemen Don't Eat Poets) (Grave Indiscretion) (1995,  R)
16
Cote d'Azur (Crustaces & Coquillages) (2005,  Unrated)
17
Big (1988,  PG)
18
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
19
Stripes (1981,  R)
20
Caddyshack (1980,  R)
21
The Harder They Come (1973,  R)
22
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
23
Juno (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments