Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb516045920's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
2
300 (2007,  R)
3
Phantasm (1979,  R)
4
Bloodstone: Subspecies II (1993,  R)
5
Begotten (1991,  Unrated)
6
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
7
Pathfinder (2007,  R)
8
Grey Owl (1999,  PG-13)
9
Stolen Women, Captured Hearts (1997,  Unrated)
10
Signs (2002,  PG-13)
11
Prison of the Psychotic Damned: Terminal Remix (,  Unrated)
12
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
13
Infinity's Child (1999,  Unrated)
14
The Boondock Saints (1999,  R)
15
Wonder Woman (1974,  Unrated)
16
Slave Girls (1967,  Unrated)
17
Twilight (2008,  PG-13)
18
Barbarella (1968,  PG)
19
Estranho Mundo de Zé do Caixão, O (Strange World of Coffin Joe)(The Strange World of Ze do Caixao) (1968,  Unrated)
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
21
Elvira, Mistress of the Dark (1988,  PG-13)
22
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
23
The Breakfast Club (1985,  R)
24
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
25
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
26
Birth (2004,  R)
27
The Jacket (2005,  R)
28
Panic Room (2002,  R)
29
Strange Days (1995,  R)
30
Land of the Dead (2005,  R)
31
Boxing Helena (1993,  R)
32
Meridian: Kiss of the Beast (1990,  R)
33
The Illusionist (2006,  PG-13)
34
War of the Worlds (2005,  PG-13)
35
Girl, Interrupted (1999,  R)
36
Dead End (2003,  R)
37
Wrong Turn (2003,  R)
38
The Doors (1991,  R)
39
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) (1998,  R)
40
Clash of the Titans (1981,  PG)
41
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
42
The Thing (1982,  R)
43
The Stuff (1985,  R)
44
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
45
Silent Hill (2006,  R)
46
1408 (2007,  PG-13)
47
In the Mouth of Madness (1995,  R)
48
Cube (1998,  R)
49
Cloverfield (2008,  PG-13)
50
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
51
Labyrinth (1986,  PG)
52
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
53
Romeo and Juliet (1968,  PG)
54
Gone With the Wind (1939,  G)
55
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
56
Stardust (2007,  PG-13)
57
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
58
The Hills Have Eyes (1977,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments