My Favorite Movies


  fb516200574's Rating My Rating
1
The Last of the Mohicans (1992,  R)
2
The General (1998,  R)
3
Rear Window (1954,  PG)
4
The Proposition (2005,  R)
5
Two Brothers (2004,  PG)
6
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
7
Once (2007,  R)
8
Transamerica (2005,  R)
9
All We Are Saying (2005,  Unrated)
10
Cookie's Fortune (1999,  PG-13)
11
Once Were Warriors (1994,  R)
12
Reservoir Dogs (1992,  R)
13
It Happened One Night (1934,  Unrated)
14
The Last Waltz (1978,  R)
15
American Beauty (1999,  R)
16
The Princess Bride (1987,  PG)
17
Braveheart (1995,  R)
18
Schindler's List (1993,  R)
19
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
20
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
21
The Shawshank Redemption (1994,  R)
22
Finding Nemo (2003,  G)
23
The Incredibles (2004,  PG)
24
Welcome to Collinwood (2002,  R)
25
Whale Rider (2003,  PG-13)
26
Thirteen (2003,  R)
27
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
28
The Matrix (1999,  R)
29
American History X (1998,  R)
30
Sophie's Choice (1982,  R)
31
Life as a House (2001,  R)
32
Gallipoli (1981,  PG)
33
Secretary (2002,  R)
34
Big (1988,  PG)
35
The Departed (2006,  R)
36
Dumbo (1941,  G)
37
The Deer Hunter (1978,  R)
38
House of Sand and Fog (2003,  R)
39
Little Miss Sunshine (2006,  R)
40
The Birdcage (1996,  R)
41
Shopgirl (2005,  R)
42
Empire of the Sun (1987,  PG)
43
Garden State (2004,  R)
44
Hard Candy (2006,  R)
45
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
46
Bad Santa (2003,  R)
47
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
48
Blood Diamond (2006,  R)
49
The Big Lebowski (1998,  R)
50
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) (1987,  PG-13)
51
Imaginary Heroes (2004,  R)
52
Wedding Crashers (2005,  R)
53
Best in Show (2000,  PG-13)
54
The Land Before Time (1988,  G)
55
Pulp Fiction (1994,  R)
56
Mean Girls (2004,  PG-13)
57
Super Troopers (2001,  R)
58
Willow (1988,  PG)
59
Sideways (2004,  R)
60
Superbad (2007,  R)
61
21 Grams (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments