My Favorite Movies


  fb516497404's Rating My Rating
1
The Godfather (1972,  R)
2
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
3
The Boondock Saints (1999,  R)
4
Almost Famous (2000,  R)
5
Léon (The Professional) (1994,  R)
6
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
7
Coming to America (1988,  R)
8
Kids (1995,  NC-17)
9
Dead Presidents (1995,  R)
10
White Boyz (2000,  R)
11
The Last King of Scotland (2006,  R)
12
My Cousin Vinny (1992,  R)
13
Running With Scissors (2006,  R)
14
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
15
Pulp Fiction (1994,  R)
16
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
17
Raging Bull (1980,  R)
18
The Big Lebowski (1998,  R)
19
Redemption (2003,  R)
20
Menace II Society (1993,  R)
21
Rent (2005,  PG-13)
22
Do the Right Thing (1989,  R)
23
The Wool Cap (2004,  PG-13)
24
Arthur (1981,  PG)
25
Blow (2001,  R)
26
GoodFellas (1990,  R)
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
28
Grandma's Boy (2006,  R)
29
Higher Learning (1994,  R)
30
187 (1997,  R)
31
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments