My Favorite Movies


  fb516876035's Rating My Rating
1
24 Hour Party People (2002,  R)
2
300 (2007,  R)
3
An American Crime (2007,  R)
4
Animal Crackers (1930,  G)
5
Awakenings (1990,  PG-13)
6
Back to the Future (1985,  PG)
7
The Ballad of Jack and Rose (2005,  R)
8
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
9
Brothers of the Head (2006,  R)
10
Carlito's Way (1993,  R)
11
Bound (1996,  R)
12
Chelsea Walls (2001,  R)
13
A Clockwork Orange (1971,  R)
14
Code 46 (2004,  R)
15
Cube (1998,  R)
16
Cool Runnings (1993,  PG)
17
Dead Funny (1995,  R)
18
Dirty Harry (1971,  R)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
21
Enduring Love (2004,  R)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
24
Fargo (1996,  R)
25
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
26
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
27
Getting It Right (1989,  R)
28
Ghost World (2001,  R)
29
A Good Baby (1999,  Unrated)
30
The Goonies (1985,  PG)
31
Gremlins (1984,  PG)
32
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
33
Heathers (1988,  R)
34
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
35
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
36
House of Sand and Fog (2003,  R)
37
I Heart Huckabees (2004,  R)
38
The Laramie Project (2002,  R)
39
The Last Minute (2003,  R)
40
Lawn Dogs (1998,  R)
41
Love Actually (2003,  R)
42
Mean Creek (2004,  R)
43
Memento (2000,  R)
44
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
45
My Life Without Me (2003,  R)
46
My First Mister (2002,  R)
47
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
48
Nobody's Baby (2001,  R)
49
One Day in Europe (2005,  Unrated)
50
Oldboy (2005,  R)
51
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
52
The People Under The Stairs (1991,  R)
53
Pieces of April (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments