My Favorite Movies


  fb516907282's Rating My Rating
1
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
2
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
3
Alien (1979,  R)
4
Aliens (1986,  R)
5
Almost Famous (2000,  R)
6
300 (2007,  R)
7
Armageddon (1998,  PG-13)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Back to the Future Part II (1989,  PG)
10
Back to the Future Part III (1990,  PG)
11
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
12
Black Hawk Down (2001,  R)
13
Blade Runner (1982,  R)
14
Blood Diamond (2006,  R)
15
Casablanca (1943,  PG)
16
Children of Men (2006,  R)
17
City of Angels (1998,  PG-13)
18
Coming to America (1988,  R)
19
Con Air (1997,  R)
20
Crash (2004,  R)
21
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
22
Die Hard (1988,  R)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Eragon (2006,  PG)
25
Fargo (1996,  R)
26
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Ghost (1990,  R)
29
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
33
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
35
I Am Sam (2002,  PG-13)
36
I, Robot (2004,  PG-13)
37
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
39
Labyrinth (1986,  PG)
40
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
41
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
42
Lord of War (2005,  R)
43
Man on Fire (2004,  R)
44
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
45
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
46
Meet the Parents (2000,  PG-13)
47
Men in Black (1997,  PG-13)
48
Men in Black II (2002,  PG-13)
49
Monsters, Inc. (2001,  G)
50
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
51
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
52
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
53
Notting Hill (1999,  PG-13)
54
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
56
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
57
Pitch Black (2000,  R)
58
Queen of the Damned (2002,  R)
59
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
60
Ray (2004,  PG-13)
61
Resident Evil (2002,  R)
62
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
63
Rocky (1976,  PG)
64
Rocky II (1979,  PG)
65
Rocky III (1982,  PG)
66
Rush Hour (1998,  PG-13)
67
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
68
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
69
Saving Private Ryan (1998,  R)
70
Serendipity (2001,  PG-13)
71
Shrek (2001,  PG)
72
Sleepy Hollow (1999,  R)
73
Sixteen Candles (1984,  PG)
74
Spider-Man (2002,  PG-13)
75
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
76
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
77
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
78
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
80
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
81
Superman Returns (2006,  PG-13)
82
Taxi Driver (1976,  R)
83
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
84
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
85
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
86
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
87
The Color Purple (1985,  PG-13)
88
The Crow (1994,  R)
89
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
90
The Fifth Element (1997,  PG-13)
91
The Godfather (1972,  R)
92
The Godfather, Part II (1974,  R)
93
The Godfather, Part III (1990,  R)
94
The Goonies (1985,  PG)
95
The Illusionist (2006,  PG-13)
96
The Italian Job (2003,  PG-13)
97
The Last Samurai (2003,  R)
98
The Lion King (1994,  G)
99
The Lord of the Rings (1978,  PG)
100
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
101
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
102
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
103
The Lost Boys (1987,  R)
104
The Mask (1994,  PG-13)
105
The Matrix (1999,  R)
106
The Matrix Reloaded (2003,  R)
107
The Matrix Revolutions (2003,  R)
108
The Mummy (1999,  PG-13)
109
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
110
The Patriot (2000,  R)
111
The Princess Bride (1987,  PG)
112
The Silence of the Lambs (1991,  R)
113
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
114
The Sound of Music (1965,  G)
115
The Terminator (1984,  R)
116
The Transporter (2002,  PG-13)
117
The Truman Show (1998,  PG)
118
Top Gun (1986,  PG)
119
Underworld (2003,  R)
120
Underworld: Evolution (2006,  R)
121
Wedding Crashers (2005,  R)
122
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
123
X-Men (2000,  PG-13)
124
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
125
X2 (2003,  PG-13)
126
XXX (2002,  PG-13)
127
You've Got Mail (1998,  PG)
128
Cleopatra (1963,  Unrated)
129
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
130
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
131
Firestarter (1984,  R)
132
The Fog (1979,  R)
133
Mad Max (1979,  R)
134
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
135
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
136
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World (1963,  G)
137
Air Force One (1997,  R)
138
Air America (1990,  R)
139
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
140
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
141
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
142
Out of Africa (1985,  PG)
143
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
144
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
145
House of Wax (1953,  PG)
146
House of Frankenstein (1944,  Unrated)
147
Lady in the Death House (1944,  Unrated)
148
Twins (1988,  PG)
149
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
150
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
151
No Country for Old Men (2007,  R)
152
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
153
The Elephant Man (1980,  PG)
The Elephant Man
This film did not do any research on the real man Joesph Cary Merrick, but rather did a screenplay based on a musical that david bowie did from 1978-1979. The film is great for what it is but the fact of the mater is that most of what you see in the film is not true. The real story is way so much better. I look forward to seeing the remake that is under way.
154
Man of the Year (2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments