My Favorite Movies
| fb517338795's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 3 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 4 |
Home for the Holidays (1995, PG-13) |
|
| 5 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 6 |
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996, PG-13) |
|
| 7 |
Chicken Run (2000, G) |
|
| 8 |
The Year of Living Dangerously (1983, PG) |
|
| 9 |
The Bounty (1984, PG) |
|
| 10 |
Gallipoli (1981, PG) |
|
| 11 |
The Milagro Beanfield War (1988, R) |
|
| 12 |
Barefoot in the Park (1967, G) |
|
| 13 |
The Great Gatsby (1974, PG) |
|
| 14 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 15 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 16 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 17 |
Three Days of the Condor (1975, R) |
|
| 18 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 19 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 20 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 21 |
The Color of Money (1986, R) |
|
| 22 |
Sweet Bird of Youth (1962, Unrated) |
|
| 23 |
Absence of Malice (1981, PG) |
|
| 24 |
The Long, Hot Summer (1958, Unrated) |
|
| 25 |
Hud (1963, Unrated) |
|
| 26 |
Nobody's Fool (1994, R) |
|
| 27 |
The Verdict (1982, R) |
|
| 28 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 29 |
Cat on a Hot Tin Roof (1958, Unrated) |
|
| 30 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
| 31 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 32 |
Fargo (1996, R) |
|
| 33 |
Miller's Crossing (1990, R) |
|
| 34 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 35 |
Crossing Delancey (1988, PG) |
|
| 36 |
Cannery Row (1982, PG) |
|
| 37 |
Local Hero (1983, PG) |
|
| 38 |
Mother Night (1996, R) |
|
| 39 |
The Deep (1977, PG) |
|
| 40 |
New York Stories (1989, PG) |
|
| 41 |
The Prince of Tides (1991, R) |
|
| 42 |
Paris, Texas (1984, R) |
|
| 43 |
The Caine Mutiny (1954, Unrated) |
|
| 44 |
An American in Paris (1951, Unrated) |
|
| 45 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
| 46 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 47 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 48 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 49 |
Monty Python's The Meaning of Life (1983, R) |
|
| 50 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 51 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 52 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 53 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 54 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 55 |
Working Girl (1988, R) |
|
| 56 |
Witness (1985, R) |
|
| 57 |
American Graffiti (1973, PG) |
|
| 58 |
The Frisco Kid (1979, PG) |
|
| 59 |
Regarding Henry (1991, PG-13) |
|
| 60 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 61 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 62 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 63 |
My Fair Lady (1964, G) |
|
| 64 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 65 |
Sabrina (1954, Unrated) |
|
| 66 |
Funny Face (1957, Unrated) |
|
| 67 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 68 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 69 |
A Man for All Seasons (1966, G) |
|
| 70 |
Force 10 from Navarone (1978, PG) |
|
| 71 |
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974, R) |
|
| 72 |
The Great Santini (1979, PG) |
|
| 73 |
Searching for Debra Winger (2002, R) |
|
| 74 |
Miss Firecracker (1989, PG) |
|
| 75 |
Once Around (1990, R) |
|
| 76 |
Living Out Loud (1998, R) |
|
| 77 |
Jesus' Son (1999, R) |
|
| 78 |
Broadcast News (1987, R) |
|
| 79 |
Moonlight Mile (2002, PG-13) |
|
| 80 |
Blood Simple (1984, R) |
|
| 81 |
A Life Less Ordinary (1997, R) |
|
| 82 |
Mr. Wonderful (1993, PG-13) |
|
| 83 |
Gorky Park (1983, R) |
|
| 84 |
The Accidental Tourist (1988, PG) |
|
| 85 |
Kiss of the Spider Woman (1985, R) |
|
| 86 |
Children of a Lesser God (1986, R) |
|
| 87 |
Charlotte Bronte's Jane Eyre (1996, PG) |
|
| 88 |
Body Heat (1981, R) |
|
| 89 |
Smoke (1995, R) |
|
| 90 |
Altered States (1980, R) |
|
| 91 |
The Big Chill (1983, R) |
|
| 92 |
The Field (1990, PG-13) |
|
| 93 |
The Osterman Weekend (1983, R) |
|
| 94 |
Midnight Express (1978, R) |
|
| 95 |
Watership Down (1978, PG) |
|
| 96 |
1984 (Nineteen Eighty-Four) (1984, R) |
|
| 97 |
Dead Man (1995, R) |
|
| 98 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 99 |
The Lord of the Rings (1978, PG) |
|
| 100 |
Alien (1979, R) |
|
| 101 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 102 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 103 |
Babar - King Of The Elephants (1999, G) |
|
| 104 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
| 105 |
Mr. & Mrs. Smith (1941, Unrated) |
|
| 106 |
Saboteur (1942, PG) |
|
| 107 |
The Man Who Knew Too Much (1934, Unrated) |
|
| 108 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 109 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 110 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 111 |
To Catch a Thief (1955, Unrated) |
|
| 112 |
The Man Who Knew Too Much (1956, PG) |
|
| 113 |
Dial M for Murder (1954, PG) |
|
| 114 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 115 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 116 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 117 |
Psycho (1960, R) |
|
| 118 |
Naqoyqatsi (Naqoyqatsi: Life as War) (2002, PG) |
|
| 119 |
Mutiny on the Bounty (1962, Unrated) |
|
| 120 |
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972, NC-17) |
|
| 121 |
The Wild One (1954, Unrated) |
|
| 122 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 123 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
| 124 |
Superman (1978, PG) |
|
| 125 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 126 |
Amazing Grace and Chuck (1987, PG) |
|
| 127 |
The Yearling (1946, G) |
|
| 128 |
Moby Dick (1956, Unrated) |
|
| 129 |
Cape Fear (1962, Unrated) |
|
| 130 |
Cape Fear (1991, R) |
|
| 131 |
The Omen (1976, R) |
|
| 132 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 133 |
Spellbound (1945, Unrated) |
|
| 134 |
The Gods Must Be Crazy (1980, PG) |
|
| 135 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
| 136 |
Zulu Dawn (1979, PG) |
|
| 137 |
The Warriors (1979, R) |
|
| 138 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
| 139 |
Sweet Dreams (1985, PG-13) |
|
| 140 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
| 141 |
State of Grace (1990, R) |
|
| 142 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 143 |
The Right Stuff (1983, PG) |
|
| 144 |
Glengarry Glen Ross (1992, R) |
|
| 145 |
Creepshow (1982, R) |
|
| 146 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 147 |
Apollo 13 (1995, PG) |
|
| 148 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 149 |
Dead Calm (1989, R) |
|
| 150 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 151 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 152 |
Rabbit-Proof Fence (2002, PG) |
|
| 153 |
The Velveteen Rabbit (2009, G) |
|
| 154 |
Taps (1981, PG) |
|
| 155 |
Born on the Fourth of July (1989, R) |
|
| 156 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 157 |
Legend (1985, PG) |
|
| 158 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 159 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 160 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 161 |
Chicago Cab (Hellcab) (1998, R) |
|
| 162 |
Joe Strummer: The Future Is Unwritten (2007, Unrated) |
|
| 163 |
The Road To Wellville (1994, R) |
|
| 164 |
One Crazy Summer (1986, PG) |
|
| 165 |
Bullets Over Broadway (1994, PG) |
|
| 166 |
Eight Men Out (1988, PG) |
|
| 167 |
Class (1983, R) |
|
| 168 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
| 169 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 170 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 171 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 172 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 173 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 174 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG) |
|
| 175 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 176 |
Of Mice and Men (1992, PG-13) |
|
| 177 |
The Glass Menagerie (1987, PG) |
|
| 178 |
The Sheltering Sky (1990, R) |
|
| 179 |
Shadows and Fog (1992, PG-13) |
|
| 180 |
Death of a Salesman (1985, PG) |
|
| 181 |
The Killing Fields (1984, R) |
|
| 182 |
Shadow of the Vampire (2000, R) |
|
| 183 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
| 184 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 185 |
Rounders (1998, R) |
|
| 186 |
The Changeling (1980, R) |
|
| 187 |
Jane Eyre (1971, Unrated) |
|
| 188 |
They Might Be Giants (2006, G) |
|
| 189 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 190 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 191 |
The Manhattan Project (1986, PG-13) |
|
| 192 |
All That Jazz (1979, R) |
|
| 193 |
Blow Out (1981, R) |
|
| 194 |
The World According to Garp (1982, R) |
|
| 195 |
Terms of Endearment (1983, PG) |
|
| 196 |
Cliffhanger (1993, R) |
|
| 197 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 198 |
Norma Rae (1979, PG) |
|
| 199 |
Soapdish (1991, PG-13) |
|
| 200 |
Murphy's Romance (1985, PG-13) |
|
| 201 |
Radio Flyer (1992, PG-13) |
|
| 202 |
Who Killed the Electric Car? (2006, PG) |
|
| 203 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 204 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 205 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 206 |
Big (1988, PG) |
|
| 207 |
Where the Wild Things Are (2009, PG) |
|
| 208 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 209 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 210 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 211 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 212 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 213 |
Communion (1989, R) |
|
| 214 |
The Funeral (1996, R) |
|
| 215 |
Heaven's Gate (1980, R) |
|
| 216 |
At Close Range (1986, R) |
|
| 217 |
Biloxi Blues (1988, PG-13) |
|
| 218 |
Basquiat (1996, R) |
|
| 219 |
King of New York (1990, R) |
|
| 220 |
The Dead Zone (1983, R) |
|
| 221 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 222 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 223 |
True Romance (1993, R) |
|
| 224 |
Blast from the Past (1999, PG-13) |
|
| 225 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 226 |
Antz (1998, PG) |
|
| 227 |
Saturday Night Live: The Best of Christopher Walken (2004, Unrated) |
|
| 228 |
Conrack (1974, PG) |
|
| 229 |
Coming Home (1978, R) |
|
| 230 |
Runaway Train (1985, R) |
|
| 231 |
Catch-22 (1970, R) |
|
| 232 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
| 233 |
Deliverance (1972, R) |
|
| 234 |
Heat (1995, R) |
|
| 235 |
The Russians Are Coming, the Russians Are Coming (1966, Unrated) |
|
| 236 |
The Jerky Boys (1995, R) |
|
| 237 |
Slums of Beverly Hills (1998, R) |
|
| 238 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 239 |
Lost in La Mancha (2003, R) |
|
| 240 |
Before Night Falls (2000, R) |
|
| 241 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 242 |
The Ninth Gate (1999, R) |
|
| 243 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 244 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 245 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 246 |
Blow (2001, R) |
|
| 247 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 248 |
Fantastic Mr. Fox (2009, PG) |
|
| 249 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 250 |
The Razor's Edge (1984, PG-13) |
|
| 251 |
Quick Change (1990, R) |
|
| 252 |
Meatballs (1979, PG) |
|
| 253 |
Coffee and Cigarettes (2004, R) |
|
| 254 |
Stripes (1981, R) |
|
| 255 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 256 |
Kingpin (1996, PG-13) |
|
| 257 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
| 258 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 259 |
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004, R) |
|
| 260 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 261 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 262 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 263 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 264 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 265 |
Ship of Fools (1965, Unrated) |
|
| 266 |
Tender Mercies (1983, PG) |
|
| 267 |
The Chase (1966, Unrated) |
|
| 268 |
Geronimo - An American Legend (1993, PG-13) |
|
| 269 |
Colors (1988, R) |
|
| 270 |
The Natural (1984, PG) |
|
| 271 |
Bullitt (1968, PG) |
|
| 272 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 273 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
| 274 |
Kicking and Screaming (1995, R) |
|
| 275 |
The Border (1982, R) |
|
| 276 |
Ironweed (1987, R) |
|
| 277 |
Heartburn (1986, R) |
|
| 278 |
Prizzi's Honor (1985, R) |
|
| 279 |
Reds (1981, PG) |
|
| 280 |
Five Easy Pieces (1970, R) |
|
| 281 |
Easy Rider (1969, R) |
|
| 282 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 283 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 284 |
About Schmidt (2002, R) |
|
| 285 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 286 |
Mars Attacks! (1996, PG-13) |
|
| 287 |
The Shining (1980, R) |
|
| 288 |
Violets Are Blue... (1986, PG-13) |
|
| 289 |
Raggedy Man (1981, PG) |
|
| 290 |
The Grass Harp (1996, PG) |
|
| 291 |
'Night Mother (1986, PG-13) |
|
| 292 |
Crimes of the Heart (1986, PG-13) |
|
| 293 |
The River (1984, PG-13) |
|
| 294 |
The Straight Story (1999, G) |
|
| 295 |
Coal Miner's Daughter (1980, PG) |
|
| 296 |
JFK (1991, R) |
|
| 297 |
Dune (1984, PG-13) |
|
| 298 |
Smoke Signals (1998, PG-13) |
|
| 299 |
Gas Food Lodging (1992, R) |
|
| 300 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 301 |
'Round Midnight (1986, R) |
|
| 302 |
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974, PG) |
|
| 303 |
Kundun (1997, PG-13) |
|
| 304 |
Quiz Show (1994, PG-13) |
|
| 305 |
The Last Temptation of Christ (1988, R) |
|
| 306 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 307 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 308 |
Casino (1995, R) |
|
| 309 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 310 |
Bolly Double (, Unrated) |
|
| 311 |
Dingo (1992, PG) |
|
| 312 |
Julia (1987, PG) |
|
| 313 |
Falling in Love (1984, PG-13) |
|
| 314 |
The French Lieutenant's Woman (1981, R) |
|
| 315 |
Postcards from the Edge (1990, R) |
|
| 316 |
Defending Your Life (1991, PG) |
|
| 317 |
Silkwood (1983, R) |
|
| 318 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 319 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 320 |
Manhattan (1979, R) |
|
| 321 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 322 |
1941 (1979, PG) |
|
| 323 |
Heavy Metal (1981, R) |
|
| 324 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 325 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 326 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 327 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
| 328 |
Aliens (1986, R) |
|
| 329 |
Galaxy Quest (1999, PG) |
|
| 330 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
| 331 |
Death and the Maiden (1995, R) |
|
| 332 |
Company Man (2001, PG-13) |
|
| 333 |
A Map of the World (1999, R) |



































































































































































































































































































































