My Favorite Movies


  fb517373719's Rating My Rating
1
Annie Hall (1977,  PG)
2
Schindler's List (1993,  R)
3
The Great Dictator (1940,  G)
4
La Femme du boulanger (The Baker's Wife) (1938,  Unrated)
5
The Usual Suspects (1995,  R)
6
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
7
Eyes Wide Shut (1999,  R)
8
Manhattan (1979,  R)
9
City Lights (1931,  Unrated)
10
The Shining (1980,  R)
11
Paths of Glory (1957,  Unrated)
12
Modern Times (1936,  Unrated)
13
The Godfather (1972,  R)
14
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
15
Singin' in the Rain (1952,  G)
16
Dr. No (1962,  PG)
17
Traffic (2000,  R)
18
Goldfinger (1964,  PG)
19
The Graduate (1967,  PG)
20
Minority Report (2002,  PG-13)
21
Diabolo Menthe (Peppermint Soda) (1977,  Unrated)
22
Rocky III (1982,  PG)
23
Dial M for Murder (1954,  PG)
24
La Fin du Jour (The End of a Day) (1939,  Unrated)
25
From Russia With Love (1964,  PG)
26
Donnie Brasco (1997,  R)
27
Solaris (2002,  PG-13)
28
Les Valseuses (Going Places) (Getting It Up) (Making It) (1974,  R)
29
Pursuit of Happiness (2001,  Unrated)
30
Back to the Future (1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments