Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb517994400's Rating My Rating
1
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Click to Rate
2
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
3
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
4
The Beach (2000,  R)
Click to Rate
5
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
6
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
7
Le Gout Des Autres (2000,  Unrated)
Click to Rate
8
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
Click to Rate
9
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
10
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
11
City of God (2003,  R)
Click to Rate
12
101 Reykjavík (2001,  Unrated)
Click to Rate
13
Reconstruction (2004,  PG-13)
Click to Rate
14
Babel (2006,  R)
Click to Rate
15
Amadeus (1984,  R)
Click to Rate
16
Reprise (2006,  R)
Click to Rate
17
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
18
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
Click to Rate
19
2046 (2005,  R)
Click to Rate
20
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
21
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
22
The Motorcycle Diaries (,  Unrated)
Click to Rate
23
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
24
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
25
The Squid and the Whale (2005,  R)
Click to Rate
26
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
Click to Rate
27
The Anniversary Party (2001,  R)
Click to Rate
28
Paris Je T'aime (2007,  R)
Click to Rate
29
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
30
Dogville (2003,  R)
Click to Rate
31
Coffee and Cigarettes (2003,  R)
Click to Rate
32
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
33
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
34
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
35
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Click to Rate
36
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
37
Closer (2004,  R)
Click to Rate
38
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
39
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
40
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
41
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
42
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
43
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
Click to Rate
44
4 Months, 3 Weeks and 2 Days (4 luni, 3 saptamini si 2 zile) (2007,  Unrated)
Click to Rate
45
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
46
Billy Elliot (2000,  R)
Click to Rate
47
The Pianist (2002,  R)
Click to Rate
48
Across the Universe (2007,  PG-13)
Click to Rate
49
O (2001,  R)
Click to Rate
50
About a Boy (2002,  PG-13)
Click to Rate
51
Fanny and Alexander (1984,  R)
Click to Rate
52
I'm Not There (2007,  R)
Click to Rate
53
The Others (2001,  PG-13)
Click to Rate
54
Italiensk for Begyndere (Italian for Beginners) (2000,  R)