My Favorite Movies
| fb518308219's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
24 Hour Party People (2002, R) |
|
| 2 |
The Commitments (1991, R) |
|
| 3 |
Control (2007, R) |
|
| 4 |
Man on Wire (2008, PG-13)
Both awesome and aweinspiring. Have you ever jumped in an aeroplane and been in the air for a split moment in space and time? Imagine the excitement and adrenaline that one man experienced suspended 110 stories up in the atmosphere. And not a trace of the coup of the century is left- except that 50 metre distance over 400 metres above ground 0 that a man once crossed on wire. |
|
| 5 |
Never Apologize (2007, Unrated) |
|
| 6 |
Exiles (Exils) (2004, Unrated) |
|
| 7 |
Once (2007, R) |
|
| 8 |
Stranger Than Paradise (1984, R) |
|
| 9 |
The End of the Line (2009, Unrated) |
|
| 10 |
All Tomorrow's Parties (2009, Unrated) |










