My Favorite Movies


  fb519064746's Rating My Rating
1
Mulholland Drive (2001,  R)
2
The Apartment (1960,  Unrated)
3
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
4
2046 (2005,  R)
5
North by Northwest (1959,  Unrated)
6
Casablanca (1943,  PG)
7
Fitzcarraldo (1982,  PG)
8
Wandâfuru raifu (After Life) (1998,  Unrated)
9
Manhattan (1979,  R)
10
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
11
Happy Together (1997,  Unrated)
12
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
13
Fireworks (Hana-bi) (1997,  Unrated)
14
Rear Window (1954,  PG)
15
Duck Soup (1933,  Unrated)
16
Annie Hall (1977,  PG)
17
Kikujiro (2000,  PG-13)
18
Rolling Family (Familia Rodante) (2006,  Unrated)
19
Lost Embrace (El Abrazo Partido) (2005,  Unrated)
20
Fargo (1996,  R)
21
Ratatouille (2007,  G)
22
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989,  R)
23
Alien (1979,  R)
24
Rosemary's Baby (1968,  R)
25
Chungking Express (1996,  PG-13)
26
White Hunter Black Heart (1990,  PG)
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
28
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
29
The Ladykillers (1955,  Unrated)
30
Land and Freedom (1996,  Unrated)
31
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
32
Breaking the Waves (1996,  R)
33
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
34
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
35
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
36
Irma Vep (1996,  Unrated)
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
38
Eraserhead (1977,  Unrated)
39
The Fly (1986,  R)
40
Paris, Texas (1984,  R)
41
Un Lugar en el Mundo (A Place in the World) (2000,  PG)
42
Valentin (2004,  PG-13)
43
Gloria (1980,  PG)
44
Viridiana (1961,  R)
45
Pulp Fiction (1994,  R)
46
Killing Zoe (1994,  R)
47
Before Sunset (2004,  R)
48
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
49
I Don't Want to Sleep Alone (Hei yan quan) (2007,  Unrated)
50
Tony Takitani (2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments