My Favorite Movies
| fb519094857's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 2 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 3 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 4 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 5 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 6 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 7 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 8 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 9 |
Snatch (2001, R) |
|
| 10 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 11 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 13 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 14 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 15 |
Khosla Ka Ghosla (2006, Unrated) |
|
| 16 |
Halo (1997, Unrated) |
|
| 17 |
Transporter 2 (2005, PG-13) |
|
| 18 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 20 |
Ek Chalis Ki Last Local (2007, Unrated) |
|
| 21 |
Mithya (VK Ki Kahani) (2008, Unrated) |
|
| 22 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 23 |
School Ties (1992, PG-13) |
|
| 24 |
Born Free (1966, PG) |
|
| 25 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 26 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 27 |
Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992, Unrated) |
|
| 28 |
Chaos (2005, R) |
|
| 29 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 30 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 31 |
Good Bye, Lenin (2004, R) |
|
| 32 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 33 |
The Bank Job (2008, R) |
|
| 34 |
The Great Debaters (2007, PG-13) |
|
| 35 |
Men of Honor (2000, R) |
|
| 36 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 37 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 38 |
Jerry Maguire (1996, R) |
|
| 39 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 40 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 41 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 42 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 43 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 44 |
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999, PG) |
|
| 45 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 46 |
That Thing You Do! (1996, PG) |
|
| 47 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 48 |
Safety Last! (1923, Unrated) |
|
| 49 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 50 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 51 |
Deception (2008, R) |
|
| 52 |
Nothing to Lose (1997, R) |
|
| 53 |
Lie With Me (2005, Unrated) |
|
| 54 |
A Lot Like Love (2005, PG-13) |
|
| 55 |
Find Me Guilty (2006, R) |
|
| 56 |
99 (2009, Unrated) |
|
| 57 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 58 |
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003, Unrated) |
|
| 59 |
True Romance (1993, R) |
|
| 60 |
If Only (2004, PG-13) |
|
| 61 |
TBS (Nothing to Lose) (2008, PG) |
|
| 62 |
Anger Management (2003, PG-13) |




























































